A Córdobai Egyetem kutatói szerint a folyadék ugyan vörös színű, de valójában fehérbor került elő a síremlékből.
Egy római kori mauzóleumban 2019-ben talált folyadékot azonosítottak borként a feltárást végző Córdobai Egyetem és a helyi régészeti hivatal kutatói – írja a The Guardian. A bort is tartalmazó urnában megtalálták egy ember maradványait is. A síremléket a dél-spanyolországi Carmona városában tárták fel öt évvel ezelőtt.
A vörös folyadék színe ellenére valójában fehérbor, amelynek színe a kétezer év alatt lezajló kémiai reakciók következtében változott meg. A kémiai összetétele szinte azonos a ma is a térségben készülő borfajtákéval, ám nem tartalmazott sziringinsavat, amely a vörösbor színanyagának bomlásakor képződik. De fehérborra utaltak a közelben talált, fehér szőlőt taposó embereket ábrázoló mozaikok is.
Az ital nagyjából 300 évvel idősebb az eddig legöregebbnek tartott, még folyékony bornál, amelyet 1867-ben fedeztek fel a németországi Speyerben. Az urna egy család kertjéből került elő, akik a házuk felújítása közben bukkantak az elsüllyedt sírhelyre. A régészek összesen nyolc sírkamrát tártak fel, amelyből hat tartalmazott urnát.
A bort megvizsgáló Ruiz Arrebola vegyész szerint akár meg is kóstolhatnak, ugyanis nem mérgező. Vannak ugyan fenntartásai a kétezer évet egy holttest társaságában eltöltő itallal kapcsolatban, de a csontdarabok kiszűrése után fogyasztható lenne a szakértő szerint.