Kult hvg.hu 2024. június. 06. 16:52

Baán László marad a Szépművészeti Múzeum főigazgatója

Egyetlen jelöltként pályázott a pozícióra.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter újabb öt évre Baán László eddigi főigazgatót bízta meg a Szépművészeti Múzeum vezetésével. Baán László kinevezése november végén jár le, a szaktárca áprilisban írt ki pályázatot a pozícióra, a régi-új főigazgató egyetlen jelöltként indult a vezetői posztért, áll a hivatalos közleményben.

Baán László húsz éve, 2004 óta vezeti a Szépművészeti Múzeumot, és miután az újraegyesült a 1957-ben leválasztott Magyar Nemzeti Galériával, azóta mindkét intézmény főigazgatója.

Vezetése alatt lezajlott a Szépművészeti Múzeum több mint három évig tartó rekonstrukciója, ennek keretében megújult és megnyílt a látogatók elől több mint 70 évig elzárt Román Csarnok is, illetve 2019-ben Orbán Viktor felavatta az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ.

Baán László tervei szerint a következő ciklusban többek között a reneszánsz festészet kiemelkedő remekművét megalkotó, rejtélyes MS mester, továbbá a francia festőgéniusz, Paul Gauguin művészetét bemutató átfogó kiállítások érkeznek.

Emellett az elkövetkezendő öt évben megvalósulhat a Városligetben az Új Nemzeti Galéria megépítése is, amely a múzeum 19. és 20. századi gyűjteményének biztosít otthont.

Baán László: Orbán nem szellemekkel hadakozik, különben nem lenne négy kétharmada

Az igazi kultúrharcot nem a kormány, hanem az újbaloldal folytatja. Baán László, a Szépművészeti főigazgatója szerint a háború legfeljebb olyan tartós tűzszünettel zárulhat majd, amely sokkal közelebb lesz a miniszterelnök két éve hangoztatott álláspontjához, mint az Ukrajnát támogató nemzetközi koalíció céljaihoz.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.