Megjelent egy vaskos kötet, amelyben kortárs drámaírók a fővárosról szóló drámái olvashatóak. A főpolgármester-helyettes a bemutatón közölte: van harmincmillió forintjuk arra, hogy be is mutassák ezeket a színdarabokat.
A drámákat nem olvasni kell, hanem csinálni
– mondta Trencsényi Katalin dramaturg-drámaíró, a Budapest 150 emlékév részeként kiadott 8 kortárs magyar dráma Budapestről című kötet egyik színdarabjának szerzője a könyvbemutatón szerdán délután az Örkény Színházban. A bemutató egyik célja ugyanis épp az volt, hogy „reklámozzák” a nyolc drámát a budapesti színházak igazgatói és a társulatvezetők számára.
Ezzel kapcsolatban Bősz Anett kultúráért is felelős főpolgármester-helyettes felajánlást is tett: az egyes színházak maximum 5 millió forintos támogatást igényelhetnek az erre a célra rendelkezésre álló 30 millió forintos keretösszegből, amennyiben bemutatják valamelyik drámát. Mint Bősz elmondta, ez nem pályázat, inkább igényfelmérés: várják azon színházak jelentkezését, amelyek nyitottak a lehetőségre.
A kötetben szereplő drámák:
- Pass Andrea: Polaroid Budapest
- Trencsényi Katalin: Automaxi
- Kisari Szabolcs: Titkos menetrend
- Egressy Zoltán: Nemzeti szélcsend
- Kontos Miklós: Stég
- Németh Ákos: Más
- Horváth György Tibor: A józsefvárosi szabó
- Szabó Borbála: Száz Karácsony, Budapest
A kötetbe kerülő drámákat a Budapest 150. születésnapja okán hirdetett, jeligés pályázaton választotta ki a zsűri januárban. A kötetbe került három női szerző kapcsán Trencsényi Katalin megállapította, ez „nagyjából kétszer annyi”, mint amennyi női szerző által írt kortárs magyar drámát egy évben bemutatnak a színházak, és hozzátette:
Ha jeligés egy pályázat, azaz a zsűrit nem befolyásolja, hogy ki írta a darabokat, kiderül, hogy nők is tudnak jó drámákat írni.
A színdarabok már a pályázat eredményhirdetése óta elérhetőek a színházigazgatók számára; a főváros a tervek szerint online is elérhetővé teszi majd a darabokat.