A kiállítás szervezői remélik, hogy jövőre visszatérhetnek Budapestre.
Megdöbbent L.Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójának kirúgásán a World Press Photo ügyvezető igazgatója, írta a Népszava. Joumana El Zein Khoury a 18-as karika kitételéről korábban már a hvg.hu-nak is hasonlóan válaszolt, hiszen a kérdéses képeken „nincs semmi explicit vagy sértő. Ez a fotósorozat egy idős LMBTQI+-emberekből álló Fülöp-szigeteki közösség életének átgondolt és őszinte felvétele”.
A főigazgató menesztéséről most hasonlóan vélekedett a Népszavának is, és hozzátette, továbbra is arra bátorít mindenkit, hogy nyugodtan látogasson el a honlapjukra, nézze meg a történetet, és vonja le saját következtetéseit.
L. Simon Lászlót azonnal hatállyal, kedden rúgta ki Csák János kulturális és innovációs miniszter, a hivatalos közlemény szerint azért, mert a főigazgató az intézménytől elvárható jogkövetést mulasztotta el, azt érdemi felhívásra sem teljesítette.
A múzeum körül napok óta áll a bál, miután egy Fülöp-szigeteki, melegeknek otthont adó idősotthon képei miatt a mi hazánkos Dúró Dóra javaslatára kitiltották a 18 éven aluliakat a gyermekvédelminek nevezett törvény alapján a múzeumból. Az intézmény a 18+-os karikát kirakta, azonban a személyi igazolványokat a múzeum munkatársainak nincs joga ellenőrizni, nem is tették meg.
Andrew Davies, a World Press Photo Alapítvány kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott,
ritkán előfordult, hogy egyes országok hatóságai blokkolták kiállítást.
És vannak olyan EU-n kívüli országok, ahol nem kapnak engedélyt a képek bemutatására.
Hozzátette, mindig megpróbálják megtalálni a módját annak, hogy kiállításaikat olyan helyekre is eljuttassák, ahol a sajtószabadság nagyobb nyomás alatt áll, mint itt az Európai Unióban, és ebben együttműködnek a helyi hatóságokkal és partnerekkel.
„Ugyanakkor van egy olyan szabályunk, hogy az éves kiállítást teljes egészében be kell mutatni, és az összes nyertes történetet be kell vonni az éves kiállításba. Hiába is vetődne fel a tárlat anyagának cenzúrája vagy szűrése, erre nincs mód” – mondta.
Davies azt is reméli, hogy a World Press Photo jövőre visszatér Budapestre.
A Fülöp-szigeteki képeket készítő fotós a hvg.hu-nak korábban úgy fogalmazott, „több mint szomorú” a történtek miatt. Maga L. Simon László közleményében azt írta, a döntést tudomásul veszi, de elfogadni nem tudja.