Kult Kovács Bálint 2023. október. 06. 11:30

Operettszínház: a társulat több mint kétharmada a jelenlegi igazgató ellen szavazott

Kovács Bálint
Szerzőnk Kovács Bálint

A zaklatás eltussolásával vádolt Kiss-B. Atilla pozícióját a korábbi botrány sem ingatta meg, most újra indul az Operettszínház igazgatásáért. Ám a társulat 72 százaléka más jelöltekre szavazott.

A 325 érvényes szavazatból mindössze 90 (azaz 28%) érkezett Kiss-B. Atilla jelenlegi igazgatóra a Budapesti Operettszínház belső társulati szavazásán a hvg.hu szerkesztőségébe eljuttatott jegyzőkönyv szerint, amelynek hitelességét kérdésünkre a társulat több tagja is megerősítette.

A színház igazgatásáért hárman pályáztak, a másik két jelölt szinte fej-fej mellett szerepelt a belső szavazáson: Szente Vajkra 121-en (37%), Szabó P. Szilveszterre 114-en (35%) szavaztak.

A belső szavazásnak a törvények szerint nincs semmilyen kényszerítő ereje arra nézve, ki lesz a színház következő igazgatója, de a majdani bizottsági ülésen a színházat képviselő delegáltakat tájékoztatja a társulat véleményéről. Végső soron természetesen a kormány akarata fog majd érvényesülni: az Operettszínház fenntartója a minisztérium, és az elmúlt évtizedben pedig a kormánypárti fenntartók mindig úgy állították össze a pályázatokról döntő bizottságokat, hogy abban a kormány akaratát elfogadók legyenek többségben.

A társulat nekünk nyilatkozó tagja úgy számolt be a belső meghallgatásról, amelyen mindhárom jelöltnek 15 perce volt terveinek ismertetésére, hogy Kiss-B. jelentős késéssel érkezett, a társulatnak vagy a nyilvánosságnak korábban sem megmutatott pályázatából ezúttal sem idézett semmit. Forrásunk szerint különösebb konkrétumok nélkül az eddig megkezdett irány folytatásáról beszélt, valamint szóba került Lezsák Sándor fideszes politikus egy zenés darabjának majdani bemutatása. Elmondása szerint a másik két pályázó konkrétabb, a társulat jelentős részének tetszését elnyerő terveket vázolt fel.

Hogy a minisztérium Kiss-B. Atillát támogatja, az egyelőre meglehetősen evidensnek tűnik, hiszen a kormánypárti közéleti szereplőkkel jó kapcsolatot fenntartó operaénekes pozícióját a színház (újabb) zaklatási botránya sem tudta megrengetni.

Az ügy még 2020 nyarán robbant ki: akkor állította az Indexnek a színház két munkatársa, hogy Kriza Zsigmond korábbi ügyvezető igazgató elviselhetetlen munkakörülményeket teremtett, bánásmódja megalázó volt, visszaélt a hatalmával. Egyiküknek megengedhetetlen megjegyzéseket tett a szexuális életére és a testére is, erről pedig tájékoztatták Kiss-B. Atilla főigazgatót, akiről akkor azt mondták: tudomásuk szerint nem vizsgálta ki az ügyet. Később egyébként további három volt munkatárs is azt állította, Kriza folyamatosan megalázta őket, állandó fenyegetettség-érzetet teremtett a színházban, és ezt hiába jelentették Kiss-B. Atillának, a főigazgató nem tett semmit, így végül nekik kellett távozniuk a színházból.

Kiss-B. az ügy után egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett: eleinte azt állította, Krizával – aki addigra már távozott a színházból – semmilyen probléma nem volt, békében váltak el, aztán néhány nappal később mégis beismerte, az ügyvezetőre „rávetült a gyanú árnyéka”. Az ügyben a színház fenntartója, az EMMI vizsgálatot indított, amelyet a minisztérium végül úgy zárt le, hogy megállapította, minden rendben volt, noha azt még Gulyás Gergely miniszter is elismerte: a vizsgálat lezárása előtt egyáltalán nem beszéltek az áldozatokkal.

Törvényt sértett az Operettszínház a zaklatásvád kivizsgálásakor

Továbbra is vizsgálat zajlik azzal kapcsolatban, hogy több áldozat állítása szerint a Budapesti Operettszínház igazgatója eltussolta a zaklatási ügyeket. Újabb részletek derültek ki az ügy kivizsgálásáról.

A napokban a Blikk írta meg: noha Kiss-B. a pályázatában évi 450 előadást és 300 ezer nézőt ígért, a nyilvános adatok szerint mindössze 378 előadást tartottak 233 ezer néző előtt, ráadásul ma már nincsenek is előadások hétfőnként, keddenként és szerdánként. A 2022-es adatok ráadásul több mint 460 millió forintos negatívumot mutatnak az előző évhez képest a 4,2 milliárd forintos állami támogatás ellenére.

Egy másik pályázóról, Szente Vajk zenés színházi rendezőről és színészről pedig 2021-ben írta meg az Index: 2020-ban jogerősen egy év börtönbüntetésre ítélték, két évre felfüggesztve, egy költségvetési ügy miatt, amelyben több tettestárs is érintett, akik szintén felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. Szente Vajk akkor azt nyilatkozta: számviteli hibákról volt szó, de a kárt megtérítették, a bíróság pedig mentesítette őt a jogkövetkezmények alól, így erkölcsi bizonyítvánnyal is rendelkezik.