A fogadóirodák szerint most a második legesélyesebb a díjra Krasznahorkai László.
Az utóbbi években két magyar író - Krasznahorkai és Nádas Péter - is rendre felbukkan az esélyesek között néhány nappal az irodalmi Nobel nyertesének bejelentése előtt. A fogadóirodák listáin ilyen magasan azonban még soha nem volt magyar.
Szombat délelőtti állás szerint
Jon Fosse a legesélyesebb, de rögtön utána Krasznahorkai László
található a listákat összegző NicerOdds oldalán. Csütörtökön egy órakor megtudjuk, ki nyeri végül az idei díjat.
Az irodalmi Nobel-díjról a Svéd Akadémia tagjai döntenek. A díj odaítélése előtt mindig felpörögnek a latolgatások, sokan találgatják, kinek lehet esélye megkapni a legrangosabb irodalmi kitüntetést (és a vele járó tízmillió adómentes svéd koronát).
Évekre visszamenőleg az látszik, hogy a legnagyobb fogadóirodák nagyrészt jól értékelték az esélyeket, mert általában ott volt az elsők között az az író/költő, aki végül megkapta a díjat, igaz, általában nem az abszolút favorit lett végül a befutó.
Néhány nappal a díj kihirdetése előtt tehát a legkisebb oddszot (11) Fosse éri (azaz ő a legnagyobb esélyes), utána rögtön 12-val következik Krasznahorkai. Dobogós még (14-gyel) Gerald Murnane és Mircea Cartarescu.
De a listán ezúttal is ott van például Adunis, Haruki Murakami, Salman Rushdie is. Nádas Péter ezúttal 23-as oddsz-szal az első 20 között van.
Érdekesség, hogy, bár hátul a listán, számos popzenész is szerepel a listán (talán felbátorodva Bob Dylan pár éve kapott Nobel-djíán), például Patti Smith, Joni Mitchell, Paul Mccartney és Lana Del Rey.
Természetesen a verseny óráról órára változhat, és végül az is lehet, hogy egy kevésbé esélyes szerző nyer, mint történt ez 2016-ban, amikor sokak meglepetésére Bob Dylan lett a befutó.
A Nobel-díj történetében csak egyszer díjaztak magyar szerzőt: 2002-ben Kertész Imre nyerte el a díjat „egy írói munkásságért, amely az egyén sérülékeny tapasztalatának szószólója a történelem barbár önkényével szemben”.