A rendező szerint borzasztó és nevetséges, hogy ma Magyarországon bármilyen ismerkedésnél, találkozásnál fontos szempont, hogy ki fideszes és ki nem – mondta a HVG-nek adott interjúban a rendező, akinek a Magyarázat mindenre című filmjét a múlt héten mutatták be a velencei filmfesztiválon.
Az SZFE-s tiltakozások inspirálták Reisz Gábor legújabb filmjét, és amikor kiderült, hogy a Magyarázat mindenre bejutott a velencei filmfesztiválra, sírt örömében – mondta a HVG-nek adott interjúban. „Mindig az érdekelt, hogy olyan filmeket csináljunk, amelyek visszaadják Magyarország jelen idejét” – magyarázta, hogy miért a politika mentén kettészakadt magyar társadalomról szól a legújabb alkotása.
„Hogy lehet, hogy a filmekben nincs megemlítve például Orbán Viktor neve, miközben baráti társaságokban, családokban folyamatosan róla van szó?” – mutatott rá a filmekben hosszú ideje tetten érhető taburól.
A filmben a fideszes és nem fideszes karakterek folyamatosan elbeszélnek egymás mellett. Reisz Gábor szerint „Magyarországon olyan szintre jutott az egymással szembeni gyűlölet, hogy meg sem kíséreljük megérteni a másikat, csak a saját igazunkat mondjuk egyre hangosabban. Nincs valódi kommunikáció, csak a hangerőt tekergetjük”.
A Magyarázat mindenre nem állami pénzből készült, az interjúból kiderül, hogy miért nem is pályázott vele a Nemzeti Filmintézethez, és az is, hogy Reisz Gábort zavarja-e, hogy eközben milliárdokból készülnek magyar filmek.
A teljes interjú a HVG e heti számában, illetve a hvg360-on olvasható.