Kult hvg.hu 2023. július. 07. 16:55

A Recirquel saját játszóhelyet kap és több mint 100 előadással lép fel az Edinburgh-i Fesztiválon

A Recirquel egyedüli magyar társulatként már negyedszer kapott meghívást a rendezvényre, ahol korábban a My Land című produkciójukat 4200 előadás közül a legjobbnak ítélték a kritikusok. Most az IMA című darabjukat viszik, amit a Guardian is ajánl a fesztiválozóknak.

Több mint száz előadással lép fel a Recirquel a világ legnagyobb kulturális fesztiválján, ahol saját játszóhelyet is kapnak. A Vági Bence rendezte IMA című immerzív produkciót augusztus 4. és 27. között 112-szer mutatják be az Edinburgh Fringe-en. Egyúttal az előadás nemzetközi premierje is most lesz, a szervezők egy közel négyezer férőhelyes arénát, a Murrayfield Ice Rinket alakítanak át a produkció igényei szerint.

A Recirquel az első magyar társulat, ami most már negyedik alkalommal van jelen a Fringe eseménysorozatában; 2018-ban egy másik előadásukat, a My Landet 4200 produkció közül választották a legjobbnak a fesztiválkritikusok. A Guardian idei programajánlójában is szerepelnek azzal a kiemeléssel, hogy a rohangálós, mozgalmas fesztiválélmény közepette ez az előadás egy kis visszalassulásra, lecsendesedére, befelé figyelésre készteti a nézőket.

Részlet az előadásból
Túry Gergely

Az IMA-ról korábban mi is írtunk. A kortárs táncot és a cirkuszművészetet ötvöző alkotás egy különleges élményt kínál, amelyben a nézők maguk is az előadás részévé válnak. (Az immerzivitás a formanyelvének az a lényege, hogy elérje: nézőként kerüljünk be abba a kontextusba, amiben az előadó is létezik, találjuk magunkat az élmény középpontjában.) Minden elemével arra törekszik, hogy kiszakítsa a nézőket a hétköznapok valóságából, amiben egy, a szakrális helyek atmoszféráját idéző installáció segíti őket. A látogatók egy véget nem érő, több millió fénypont által megvilágított sötét térbe kerülnek, miközben elveszítik térérzékelésüket, és úgy érezhetik, mintha az univerzumban lebegnének. A produkcióban nagy hangsúlyt kap az összművészeti alkotói munka: a látvány- és fénytervezés, a zene és a hangzás együttesen hozza létre az élményt.

"Van, akinek a saját lelkét gyógyítja, van, akinek egy elvesztett, szeretett emberről mesél"

A Recirquel IMA című előadásának koncepciója addig csupaszodott, míg végül nem maradt más, csak a lényeg: egy artistaművész és egy fekete kötél. Na meg persze az elementárisan ható élmény, gondoljunk bármit is a hitről.


Az IMA egyszemélyes darab, melyet a társulat hat artistaművésze – Horváth Zita, Ségui-Fábián Eszter, Illés Renátó, Zsíros Gábor, Várnagy Kristóf és Charles-Éric Bouchard – egymást váltva adnak elő.

Az évente mintegy kétmillió érdeklődőt vonzó Edinburgh Fringe a világ egyik legnagyobb művészeti és kulturális ünnepe, a jegyeladásokat tekintve az olimpia és a focivébé után a harmadik legnagyobb rendezvénysorozat a világon. A fesztivál idén is mintegy négyhetes programmal és négyezer produkcióval várja az érdeklődőket a világ minden tájáról. A Fringe legnagyobb programszervezője, az Assembly művészeti igazgatója, William Burdett-Coutts személyesen jött el megnézni Budapestre a Recirquel produkcióját, amit a cirkusz és a tánc soha nem látott formájaként aposztrofált. Ennek is köszönhető, hogy hatalmas számú, száznál is több előadásra szerződtek a társulattal.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: