Harminckét fővárosi és vidéki színház igazgatója kéri azt a kulturális kormányzattól, hogy az előadóművészet állami támogatása minél hamarabb a válságok előtti időszak mértékére álljon vissza. Persze, a kérés mellett azt is hozzáteszik, hogy „a kulturális kormányzat számíthat" rájuk.
Nyílt levelet tett közzé 32 színházigazgató, állami fenntartású intézmények vezetői. A levelet aláírta többek között Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezetője; Kálomista Gábor, a Thália Színház ügyvezetője; Kiss-B. Attila, a Budapesti Operettszínház főigazgatója; továbbá a Kecskeméti Nemzeti Színház, a Győri Nemzeti Színház vagy a Szegedi Nemzeti Színház vezetője is.
Levelükben a támogatási pénzek megemelését kérik a kormánytól, és közben nem felejtik el megköszönni az idei évre – jóval kisebb mértékben ugyan, mint kértek – kapott támogatást. „Ez biztosítja az intézményeinkben munkavállalóként dolgozó sok ezer művész, szakember és családjaik számára a megélhetést, az épületek, műhelyek fenntartását" – fogalmaznak.
Azonban – mint írják – a kultúrára a mostani időszakban kevesebb állami forrás jut, ezért a kormánytól azt kérik, hogy „az előadóművészet állami támogatása minél hamarabb a válságok előtti időszak mértékére álljon vissza".
Végül hozzáteszik még azt is, hogy „a kulturális kormányzat számíthat ránk, és mi is számítunk a kulturális kormányzatra. Partnerek vagyunk az együttműködés jegyében".
Korábban a hvg.hu több cikkben is részletesen foglalkozott azzal, hogy szemben az állami fenntartású színházakkal, a függetleneknek még nagyobb bajban vannak. A kulturális tárca az idei előadó-művészeti pályázatain a független intézmények jelentős részének pályázatait ugyanis nullára értékelte. A színházi többlettámogatásból Pintér Béla társulatának semennyi, de például a Vidnyánszky Attila mellett kiálló Vincze Balázs által vezetett Pécsi Balettnek 56 millió forint jutott.
Idén a kulturális minisztérium összesen 6 milliárd forintot biztosít az „előadó-művészeti szervezetek támogatására” (miközben ez a keretösszeg pár éve még 37 milliárd forint volt). Ez a 6 milliárd forint ebben az évben kiemelten fontos lett volna, mert, ahogy arról beszámoltunk, 50-60 független színházi társulatot lökött a megszűnés szélére az, hogy a rezsiárak és az infláció ellenére a kormány nemhogy nem emelt az évek óta azonos, a függetlenek éves működési támogatására szánt összegen, de még 41 százalékkal vissza is vágta azt.