Kult hvg.hu 2023. június. 07. 16:24

„Önök minden pályázatunkat elutasították” – Közös nyílt levelet írtak a független színházak

Címzettként csak „az ismeretlen kurátorokat” jelölték meg, hiszen a kormány még csak annyit sem közölt, egyáltalán ki és milyen alapon utasított el csaknem ezer színháztámogatási pályázatot.

„Alulírott szervezetek az EMET Előadó-művészeti szervezetek támogatása 2023 program kurátoraihoz fordulunk.

Nem tudjuk Önöket név szerint megszólítani, mert az Önök személye ismeretlen

– kezdi közös nyílt levelét az a 25 független színházi társulat, amely egyetlen forintot sem kapott az állam színházi támogatásából, valamint az a négy műhely, amely csak jelképes összeget kapott.

Kovács Bálint: A színházak kivéreztetése - igaza van a kormánynak!

„Aki a pénzt fizeti, az rendeli a nótát." Ez Orbán Viktor egyik kedvenc szólása, és ezzel reagáltak most arra is sokan, hogy bár Pintér Bélának vagy a TÁP Színháznak egyetlen fillér sem jutott a színháztámogatásokból, a Pendelyes táncegyüttes, a pajtaszínházak és Vidnyánszky pajtásai tízmilliókat kaptak.

 

Ahogy arról beszámoltunk, az állam nemhogy nem vette figyelembe az inflációt és a rezsiárak akár ötvenszeresre emelkedését, de még a tavalyi összeghez képest is csak 41 százalékkal kevesebbet osztott szét a független színházi és tánctársulatok, valamint befogadó színházak között, hiába próbálta tiltakozó akciójával felhívni a problémákra a figyelmet az egyik döntő kuratórium. Így rengeteg társulat került a csőd szélére, ezért mindenki nagy reményekkel várta az elérhető másik, „kiegészítő” támogatás kihirdetését: a hatmilliárdos keretösszegre nagyjából 1400 pályázat érkezett, ebből csaknem ezernek 0 forintot ítélt meg a kormány, miközben a jobboldalhoz vagy személyesen Vidnyánszky Attilához kötődő szervezetek több tíz- vagy akár százmilliós nagyságrendű támogatást kaptak, sőt van olyan szervezet is, amelynek még a beszámolójában sem szerepel, egyáltalán mi is a tevékenységi körük. Ráadásul a kormány se bevezetésekor, se azóta nem közölte, mik az elbírálás szempontjai vagy kik döntenek a pályázatokról.

A független színházat azért írtak most nyílt levelet, mert meg szeretnék ismerni a döntés indokait. „Mivel közös adóforintjainkról döntöttek, szeretnénk, hogy mindez átláthatóan, a nyilvánosság előtt történjen” – írják.

Pintér Bélának semennyi, a Vidnyánszky mellett bátran kiálló művésznek 56 millió jutott a színházi támogatásból

Nagy büszkén jelentette be a kulturális minisztérium, hogy 6 milliárd forintra „emelték" a színházi többlettámogatások keretösszegét: azt, ami pár éve még 37 milliárd forint volt. A kivéreztetés közelében álló szakmából 1400 pályázat érkezett az összegre, a kormány csaknem ezret elutasított.

„Független előadóművészeti szervezetek vagyunk, sokan évtizedes, rangos szakmai múlttal, díjakkal, elismerésekkel, hazai és nemzetközi nézőbázissal, jelenléttel. Olyanok, akik kulturális közfeladatot látnak el, akik a művészet társadalmi szerepét keresik, olyanok, akik hosszú évek munkájával építettek fel, vagy indítottak el egy csapatot, társulatot. És akik azokat az adófizetői pénzeket, amelyeket ezeken a pályázatokon osztanak szét, ellenőrzötten és átláthatóan költik el. Évtizedek óta” – írják.

Emlékeztetnek: „Miután az ún. működési pályázat keretösszegét, amelyből fenntartjuk magunkat, előzetes egyeztetés és indoklás nélkül, brutálisan lecsökkentették, mindannyian vártuk az Előadó-művészeti szervezetek támogatása 2023 program eredményeit, amely

forrást és ezáltal reményt adott volna nekünk az életben maradáshoz. Önök minden pályázatunkat elutasították.

0 Ft-ot ítéltek meg nekünk, minden egyes beadott tervünkre.”

Ennek következtében „közös kultúránk egy fontos és elválaszthatatlan része, a független előadóművészet semmisül meg. A programban Önök az adófizetők pénzéről rendelkeztek, így nemcsak nekünk, kisemmizett szervezeteknek, hanem a széles nyilvánosságnak is joga van tudni döntésük indokait.”

„Ez az összeg talán elég lesz arra, hogy be tudjuk zárni a színházakat" - bevihette a kegyelemdöfést a kormány a független színházaknak

Sajátos akcióval próbálja felhívni a figyelmet a független színházak kivéreztetésére egy kuratórium. A miniszter már tavaly arról beszélt, minek van ilyen sok független színházi társulat, nem lenne-e elég 20-22. Ahogy a helyzet most áll, a kormány épp annyi pénzt von el minden koncepció és kommunikáció nélkül a színházaktól, hogy tényleg meg fog szűnni 50-60 társulat.

A levél minden támogatás nélküli aláírói az ArtMan Egyesület, a Dollár Papa Gyermekei, a Duda Éva Társulat, a Hodworks-Off Alapítvány, a Holdvilág Kamaraszínház, a Homo Ludens Project (Szeged), a Juhász Kata Társulat, a Katlan Csoport, a Kerekasztal Színház, a KVTársulat, a Láthatáron Csoport, a MáSzínház, a Nézőművészeti Kft., a Nyitott Kör, a Pesti Művész Színház Színházi Egyesület, a Pintér Béla és Társulata, a Proton Színház, a Stereo Akt, a SUB.LAB Event Productions, a TÁP Színház, a Szabad Színház Székesfehérvár, a Terminál Workhouse, az Utcaszínházi Alkotóközösség, a Veres 1 Színház és az Y Csoport. Ezen kívül aláírta a levelet a minimális összeget kapó ESZME, a FAQ Színház, a Káva Kulturális Műhely és a RÉV Színház is.

(Borítókép: Mucsi Zoltán és Scherer Péter a Nézőművészeti Kft. Hol a színészünk? című előadásában. Fotó: Nézőművészeti Kft. / Facebook)

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.