Kult K. B. 2023. május. 27. 08:05

A hvg.hu-nak nem válaszolt a kormány, a pártlapban üzente meg, mi lesz a független színházakkal

Röviddel a független színházak kivéreztetéséről szóló cikkünk után végül jelentős késéssel megjelent, milyen minimális pénzt kapnak a társulatok, de a Magyar Nemzet előtte még megírta: minden Karácsony Gergely hibája.

Bár napokkal ezelőtt elküldtük kérdéseinket a Kulturális és Innovációs Minisztérium több email-címére, semmilyen, még elutasító választ sem kaptunk arról, hogyan tervezi a kormány kezelni azt a helyzetet, amelyben előreláthatólag 50-60 magyar független színházi társulatnak, befogadószínháznak meg kell szűnnie forráshiány miatt. A Fidesz pártlapjában, a Magyar Nemzetben ugyanakkor cikkünk után röviddel megjelent egy, a Szabad Nép legsúlyosabb idejét idéző válaszcikk, majd rövidesen – jelentős késéssel – a minisztérium is közzétette: valóban azt az összeget fogják átutalni a társulatoknak, amely a nekünk nyilatkozó szakemberek szerint legfeljebb arra elég, hogy az évad végéig a társulatok kifizessék tartozásaikat, majd megszűnjenek.

Ahogy arról beszámoltunk, a budapesti székhelyű, független színházi és tánctársulatok, befogadó színházak és forgalmazók működési támogatása évek óta lényegében változatlan volt, azonban a rezsiárak elszállása és az infláció miatt a szakma korábban jelezte: a korábbi összeg már semmire nem lesz elég. Ennek ellenére a társulatok éves működését fedezni hivatott pályázat egy, még a korábbinál is 41 százalékkal alacsonyabb keretösszegről jelent meg, így a pályázatokat értékelni felkért kuratórium egy akcióval tiltakozott: nem a valós keretösszegről, hanem a 41 százalékos elvonás előtti összeg szétosztásáról döntött. A minisztérium azóta sem jelezte, hogyan kezeli a fővárosi önkormányzat által is támogatott döntést, a hvg.hu ezt firtató kérdéseire senki nem válaszolt.

„Ez az összeg talán elég lesz arra, hogy be tudjuk zárni a színházakat" - bevihette a kegyelemdöfést a kormány a független színházaknak

Sajátos akcióval próbálja felhívni a figyelmet a független színházak kivéreztetésére egy kuratórium. A miniszter már tavaly arról beszélt, minek van ilyen sok független színházi társulat, nem lenne-e elég 20-22. Ahogy a helyzet most áll, a kormány épp annyi pénzt von el minden koncepció és kommunikáció nélkül a színházaktól, hogy tényleg meg fog szűnni 50-60 társulat.

A most megjelent, több hét késéssel közzétett döntési listából azonban kiderül: a kormány arányaiban lényegében elfogadta a kuratórium döntéseit, de egyszerűen minden támogatási összegből levont 41 százalékot. Ugyanakkor a pályázatot értékelő kuratórium munkájára rálátó forrásaink szerint nem teljesen a fűnyíróelv érvényesült: a befogadó színházaktól és forgalmazóktól valamivel kevesebbet, a társulatoktól valamivel többet vont el a kormány.

Mindezt az előző rendszer sajtóját idéző cikkben a kormány előbb a pártlapban szellőztette meg. A Magyar Nemzet cikke minden logikát félretéve közölte: bár „a baloldali média a független színházak kivéreztetésével vádolja a kormányt”, valójában „a probléma gyökere” Karácsony Gergely fővárosi önkormányzata, amely „törvénytelen helyzetet” idézett elő, ezzel „problémák lavináját indította el”. A valóság ezzel szemben az – és erre nem tér ki a kormánykommunikáció –, hogy a problémák lavináját a kormány által eszközölt, 200 millió forintos elvonás indította el.

A cikk szerint a kormány számára semmi sem fontosabb a kultúra támogatásánál és a „magyar kultúra védelménél”, aminek érdekében „további egyeztetések várhatóak az érintett szervezetek és a minisztérium képviselői között”: ezzel szemben a szakma minden, a hvg.hu által megkérdezett tagja azt állítja, nemhogy nem történt eddig semmiféle egyeztetés, de a független színházi szövetségek próbálkozásai ellenére sem tudtak találkozót kieszközölni Csák János miniszterrel, az államtitkároktól pedig válaszokat sem kaptak kérdéseikre. A cikk szerint minden megszokott pályázat kiírásra kerül, noha tény, hogy számos pályázat van, amelyet mostanra már minden évben kiírtak, azonban jelenleg még nyomuk sincs.

A cikk végén – amely még többször leszögezi, hogy a probléma gyökere nem az elvonás, hanem az elvonás elleni tiltakozás – közölte végül a Magyar Nemzet: a kormánynak és a fővárosnak „az előadó-művészeti szervezetek érdekében sikerült közös álláspontot kialakítaniuk: a kuratórium döntésében szereplő összegeket arányosítják az idei évben rendelkezésre álló keretösszeghez és így hamarosan kihirdethetőek lesznek a pályázat eredményei”. Ez történt meg pénteken; a döntés értelmében több társulat 2-4 millió forint közötti összeget kapott egész éves működésére, de az olyan kiemelt műhelyek, mint például Pintér Béla és Társulata is mindössze 14,4 millió forintot kapott.

„Mivel az idei évre szóló összegekről van szó, ezt a minimális pénzt valójában már előre elköltötte a legtöbb társulat ahhoz, hogy január óta működni tudjanak. Ha ezt az összeget megkapják a színházak, az arra lesz jó, hogy ki tudják fizetni a költségeiket, és szépen, harag nélkül be tudnak zárni az évad végén” – mondta korábban a hvg.hu-nak erről Nagy Zoltán, a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) színházi és táncművészeti érdekképviseleti szervezet ügyvezetője.