A nemzet színészének halála után hamarosan összeül a kitüntetés tizenegy birtokosa, hogy új tagot válasszanak, de még nem tudják, mikor – mondta el Jordán Tamás.
„Nagy színésznő volt, mi több, kiugróan tehetséges, nagy ereje volt a hitelesség Erzsinek! Felnéztünk rá, és emlékszem, hogy főiskolás korunkban volt olyan darab, amit többször kellett megnézni, mert Erzsi játéka annyira rabul ejtett, hogy látni akartuk még egyszer” – nyilatkozta a Borsnak Bodrogi Gyula a 95 éves korában, kedden meghalt Máthé Erzsiről.
Hozzátette: „Évek óta fekvő beteg volt, réges-rég nem találkoztunk. Azonban az emlékeimben élénken él, a tiszta szívű, jókedvű lénye.”
Fodor Zsóka, a Barátok köztből is ismert színész a Blikknek elevenítette fel az utolsó találkozást barátnőjével: „Pár hete voltam nála az orvosnő barátnőnkkel, aki egyben Erzsi háziorvosa is volt. Erzsike nagyon örült nekünk, ült az örökös karosszékében, és együtt elevenítettük fel a múltat.
Jó egészségi állapotban volt a korához képest, szellemileg pedig az utolsó pillanatig friss maradt.
A barátságunk 1965-ben vált igazán szorossá, amikor az Iván Iljics halála című filmben az édesanyámat alakította. Nagyon megható volt az utolsó találkozás, elmondtuk egymásnak, mennyire szeretjük egymást.”
Máthé Erzsi 2000 óta volt a nemzet színésze:
ő volt az utolsó művész azok közül, akik a díj alapításakor kapták meg az elismerést.
Halála után újabb színésznő kapja majd meg a címet, amelyről a kitüntetés többi birtokosa dönt. A szabályok szerint olyan színészt lehet a nemzet színészévé választani, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott; betöltötte a 62. életévét; 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a budapesti Nemzeti Színház színpadán töltött.
A Blikk megkereste Jordán Tamást azzal kapcsolatban, mikor lesz esedékes a döntés. „Nincs megszabva, hogy milyen hamar kell összeülnünk, megegyezéses alapon működik. Amikor mindannyiunknak alkalmas lesz, megvitatjuk, ki kerüljön Erzsi helyére, ám a gyász miatt erről még korai gondolkodni” – fogalmazott Jordán Tamás.
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: