A Fidesznek volt rá 12 éve, de eszébe sem jutott változtatni a kulturális élet állami támogatásnak való kiszolgáltatottságán, sőt a teljesebb kontroll megteremtése érdekében inkább fokozta azt.
Maga a kormány tette normává, hogy a kultúrában nem a minőség és a piac igénye, hanem a politikai elköteleződés számít, most viszont a kulturális élet eddig kedvezményezettjeitől várja, hogy eltartsák az ágazatot. A HVG cikke szerint nem meglepő módon nehezen nőnek fel a feladathoz.
Sem a Magyar Művészeti Akadémia (MMA), sem Schmidt Mária, illetve Demeter Szilárd birodalma – és még lehetne sorolni a párhuzamos univerzum szereplőit –, amelyekre sok éven át sok-sok milliárd forint ment el, nem tudott olyan konzervatív művészeti, kulturális eredményt felmutatni, amire azt lehetne mondani: ezért megérte az anyagi és emberáldozat. A régi romjain nem jött létre semmi új értéket képviselő kultúra, nem kerültek a felszínre korábban érdemtelenül „elnyomott” alkotók, alkotások.
Közben azért is képtelenség most egyik pillanatról a másikra hirtelen racionális működést és piacon eladható portékát várni, mivel az elmúlt 12 évben pont ennek az ellenkezőjére trenírozták a kulturális intézmények vezetőit – írja a HVG.
Az, hogy miért jó példa erre a Nemzeti Színház, hogy miért gond az, hogy a hivatalos kultúra szereplői csak a NER-sajtó őket kiszolgáló tükrében látják magukat, és hogy lehet, hogy csak Szépművészeti Múzeum hozza azt a színvonalat, ami a kiemelkedő támogatásért elvárható, kiderül a HVG e heti számában megjelent, illetve a hvg360-on is olvasható cikkből.