Kult hvg.hu 2023. május. 02. 13:02

Törölték a Fortepanról a képeket, amik miatt perelt volna az MTVA

Összesen harminc képet távolítottak el az MTVA felszólítására a szabad felhasználású, közösségi fotóarchívumból.

Korábban megírtuk, hogy az MTVA több tucat fotót akart töröltetni a Fortepan közösségi fotóarchívumából, ellenkező esetben pert helyeztek kilátásba. Az érintett képek esetében a szerzői jogra hivatkoztak.

Az archívum alapító főszerkesztőjével, Tamási Miklóssal a Válasz Online készített interjút a témában; ebből kiderül, hogy letörölték azokat a fényképeket, amelyekre az MTVA igényt tartott. „Levettük a képeket. Úgy voltam vele, hogy zárjuk le az ügyet", mondta Tamási, aki azt is hozzátette: nem nagy a veszteség, legalábbis ami a számokat illeti. Az archívum száznyolcvanezer fotóból áll, ebből harminc képet távolítottak el az MTVA felszólítására. „Olyan hatalmas nyereség számukra sem lehet, hiszen az MTI-archívum sokkal nagyobb a miénknél, tizenhárommillió fényképfelvételt tartalmaz. De a sztori elsősorban nem erről a harminc fényképről szól", jegyezte meg.

A szerkesztőségen belül úgy döntöttek, hogy a pereskedésnek nem lenne értelme, mert az MTVA levelében felsorolt harminc kép esetében valószínűleg veszítettek volna egy per során. Egy fénykép esetén (amit egy magánadományozótól kaptak) nem látták jogilag megalapozottnak a követelést.

Az érintett fényképek egyik csoportja a Rádió és Televízió Újság archívumából származik, amit egy szerkesztő mentett ki a Magyar Rádióból, még a Bródy Sándor utcai korszakban. E képek esetén az MTVA azzal érvelt, hogy az újság egykori kiadójának ők a jogutódjai. A másik nagyobb csoport Bauer Sándor hagyatékából való; a fotós halála után a család kereste meg a Fortepant azzal, hogy dolgozzák fel a hagyatékát, és tegyék a nagyközönség számára hozzáférhetővé. Tamási elismeri, hogy az MTVA követelése alapvetően jogszerű volt, ám annak az eldöntését az olvasókra bízná, hogy mennyire volt ésszerű.

Tamási arra is kitért, hogy az MTVA archívumában, a Nemzeti Fotótárban a digitalizált képek szintén kereshetők, de vízjelezve vannak, és egy fénykép egyszeri közléséért tizenötezer forintot kérnek, kivéve a magáncélú felhasználást, a Fortepan ezzel szemben semmilyen anyagi haszonra nem tesz szert a képek közléséből. „Az egyetlen célunk, hogy a 20. századi magyar múlt vizuális dokumentumait megőrizzük, és digitálisan hozzáférhetővé tegyük mindenki számára", mondta. „Azt gondoljuk, hogy ez közfeladat, amit egyébként közgyűjtemények, múzeumok végezhetnének el, de akár az MTVA is segíthetné. Az intézmény az egész története során közpénzből működött."

Tamási azt is említette, hogy az ügy kapcsán levélben kereste meg Papp Dániel MTVA-vezérigazgatót, hogy üljenek le beszélgetni, ám ezt a kérését elutasították.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: