Míg Ausztriában nőtt a magyar diákok száma az alap- és középfokú oktatásban, addig Magyarországon csökkent. Ugyancsak megdöbbentő adat, hogy 20 ország gyerekei közül a magyar diákok aránya nőtt a legjobban az osztrák intézményekben.
Egyre több szülő választja gyereke számára a magyar közoktatás helyett az osztrákot – ez derül ki a G7 cikkéből. Mint írják, a 2010/2011-es tanévben még csak 2117 magyar diák járt ausztriai iskolákba, a 2021/2022-es tanévben viszont már 10646 magyar gyerek ült be az osztrák iskolapadokba. Vagyis tíz év alatt ötszörösére nőtt a kint tanuló gyerekek száma, mindeközben pedig a magyarországi alap- és középfokú oktatásban részt vevő magyar diákok száma 14 százalékkal csökkent.
Ez a több mint tízezer, Ausztriában tanuló magyar gyerek mind olyan, akiknek a szülei nem szereztek osztrák állampolgárságot. A legtöbb magyar gyerek a kinti általános iskolák alsó tagozatában tanul jelenleg (3689 fő), ennél kevesebben felső tagozatban (2435 fő), és 1834 gyerek jár gimnáziumba.
A G7 szerint az adatokból arra lehet következtetni, hogy a határmenti lakosok, ingázók – számuk nagyjából 60 ezer fő – közül egyre többen íratják osztrák iskolába a gyerekeiket. "Ha csak a kiköltözők választanák az osztrák iskolákat, sokkal egyenletesebben kellene minden korosztály által látogatott intézményben a magyaroknak megjelenni" – fogalmaz a lap.
Azt is kiemelik, hogy az osztrák intézményekben tanuló külföldi diákok közül az elmúlt másfél évtizedben a magyar gyerekek száma nőtt a legnagyobb mértékben, így bár most még a külföldiek közül több a német, a török és a szerb diák, pár éven belül ez változhat.