Az R.M.N. című román film a magyarok lakta faluban 2020-ban megesett történetről szól. A rendező interjút adott a hvg360-nak.
Nagy reneszánsza vannak, hogy azt hisszük, valamiféle dicső múlt örökösei vagyunk, ennélfogva pedig dicső jövőben is lesz részünk: így van ez Amerikától kezdve Olaszországon és Franciaországon át Ausztriáig és tovább, mivel a populizmussal nagyon könnyen ki lehet aknázni a kritikai gondolkodás hiányát, ami a rosszabb oktatásából adódik.
Így fogalmazott a hvg360-nak adott interjújában a 4 hónap, 3 hét, 2 nap című filmjéért cannes-i filmfesztivál fődíjával, az Arany Pálmával kitüntetett román filmrendező, Cristian Mungiu. „Sokkal bonyolultabb lenne ehelyett az oktatást erősíteni, és nem vagyok benne biztos, hogy a politikusok érdekeltek lennének ebben, hiszen jóval egyszerűbb manipulálni az embereket, és a társadalmat csak a szavazók összességeként kezelni. A jobb oktatástól még a végén válogatóssá és kritikussá válnának, ami nagy baj, ha az egyetlen célod minél tovább hatalmon maradni” – tette hozzá.
A kortárs román film talán legnevesebb alakja új, R.M.N. című filmjének magyarországi bemutatója apropóján adott interjút a hvg360-nak. A film valós történet alapján született: témáját az a 2020-as eset adja, amikor az erdélyi Gyergyóditró lakosai „migránsmentes Ditrót akarunk!” felkiáltással támadták és végül el is üldözték a településről azokat a Srí Lanka-i pékeket, akiket a helyi üzem kényszerült felvenni, mivel helyben nem talált elég jelentkezőt az állásokra.
Mungiu azt mondta: az R.M.N. elsősorban nem az erdélyiekről vagy a magyarokról akar szólni. „Az emberek ilyenek: az ösztönök és a túlélés vágya keveredik az empatikus oldalunkkal, de ez a részünk jóval később alakult ki, mint a másik. (…) A kultúra, a vallás, a humanizmus, az oktatás csak jóval később jött; ez különböztet meg minket a többi állattól, de ez az is, ami a felsőbbrendűség érzetét adja. Ez viszont sokszor hamis érzet, mert mélyen belül ott a vak állatiasság, és nagyon kevés elég ahhoz, hogy ez a felszínre jöjjön. Erre akar figyelmeztetni ez a film: légy tisztában azzal, mi lakozik benned, mert ha nem, talán majd előbb cselekszel, mint ahogy gondolkodnál, és te magad is elrettenhetsz attól, ami előtör belőled.”
A teljes interjú ide kattintva olvasható el.
"A jobb oktatástól még a végén válogatóssá és kritikussá válnának a szavazók" - Interjú Cristian Mungiu rendezővel
A bőrszínük miatt elüldözött, egy erdélyi pékség vendégmunkásaiként dolgozó Srí Lanka-iak esetéről készített filmet az egyik leghíresebb román rendező. Cristian Mungiu szerint ma mindenki szabadon utazhat, de a szabadság következményeivel senki nem számolt, a politikai korrektség pedig még azt sem engedi, hogy nevén nevezzük a problémát.
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: