Kult hvg.hu 2022. december. 08. 10:39

Az orosz kultúra bojkottjára szólít fel Ukrajna – a háború végéig

Az ukrán kulturális miniszter szerint nem Csajkovszkij eltörléséről van szó, hanem arról, hogy véget kell vetni a háborúnak, és ehhez a gazdasági és politikai szankciók mellett kulturális bojkottra is szükség van.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Oroszország nemcsak fizikailag támadja Ukrajnát, hanem a kultúránkat és az emlékezetünket is megpróbálja elpusztítani” – írja a Guardianben megjelent véleménycikkében Olekszandr Tkacsenko, Ukrajna kulturális minisztere. A háború kulturális vonatkozásainak szentelt eszmefuttatásában a politikus emlékeztet arra, hogy az oroszok a megszállt területeken felszámolták az ukrán könyvtárakat, megsemmisítették az ukrán múzeumokat, és lényegében eltörölték az „Ukrajna” szót. Mindezt adatokkal is alá tudja támasztani: mint írja, a pusztításról több mint 800 esetet jegyzett fel az ukrán kulturális minisztérium.

Tkacsenko nem hagy kétséget a felől, hogy „ez a háború civilizációs harc a kultúráért és a történelemért”, és hangsúlyozza azt is, hogy a Kreml arra használja az orosz kultúrát, hogy igazolja a háborút.

Ezek után pedig az orosz kultúra bojkottálására szólítja fel a világot addig, amíg véget nem ér a háború. „Nem arról van szó, hogy eltöröljük Csajkovszkijt, hanem arról, hogy szüneteltetjük a műveinek az előadásait, amíg Oroszország fel nem hagy a véres inváziójával” – magyarázza a bojkott mögötti logikát. Szerinte ugyanis az orosz kultúra bojkottjára is szükség lesz a politikai és gazdasági szankciók mellett ahhoz, hogy legyőzzék Oroszország totalitárius terveit.

Az orosz kulturális bojkott lényegében a háború kitörése óta vita tárgya. Ukrajnában jelenleg nem játszanak orosz zenét, nem állítanak színpadra orosz darabokat. A karácsonyi szezon ugyanakkor azt jelenti, hogy a világ sok színpadán – többek között a magyar Operaházban – műsorra tűzik a Diótörőt, Csajkovszkij mesebalettjét.

A Londoni Királyi Balett szóvivője a Guardiannek azt mondta, az, hogy egy olyan történelmi művet, mint a Diótörő előadnak, ráadásul nemzetközi táncosok közreműködésével, azt az üzenetet közvetíti, hogy Csajkovszkij – aki maga is ukrán származású – és művei az egész emberiséghez szólnak, ez pedig szemben áll a Kreml nacionalista kultúrafelfogásával. A szóvivő hangsúlyozta azt is, hogy a társulat továbbra sem dolgozik együtt olyan orosz kulturális intézményekkel vagy személyiségekkel, amelyeknek és akiknek egyértelmű kapcsolataik vannak a Kremllel és Putyinnal.

 

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: