Kult hvg.hu 2022. október. 24. 14:35

A felnőttek hazug életével kezdhetjük a Netflixen az új évet

Az Elena Ferrante nagysikerű olasz szerző regényéből készült adaptáció januárban érkezik a streaminszolgáltató oldalára.

A Briliáns barátnőm című nagysikerű HBO-s sorozat után Elena Ferrante író újabb regényéből készült sorozatfeldolgozás, de ezúttal a Netflix vette meg a megfilmesítési jogokat. A Magyarországon 2021-ben megjelent, egyébként 2019-es A felnőttek hazug élete című könyvből csináltak hatrészes sorozatot, amelynek a forgatókönyv-fejlesztésében maga Ferrante is részt vett.

A regény, és így a sorozat is, egy felnövéstörténet, Giovanna kamaszkoráról szól az 1990-es évek Nápolyában. "A gyermekarc szépségének elillanását követően az új ábrázat utáni hajsza két Nápoly közt zajlik, amelyeket testvéri szálak kötnek össze, s amelyek kölcsönösen rettegik és gyűlölik egymást. Az egyik Nápoly odafönt pózol, az erényesség álcáját magára öltve, a másik odalenn található, a mélyben, harsánynak és közönségesnek tettetve magát. Giovanna e két Nápoly közt ingázik, hol alázúdulva a mélybe, hol felkapaszkodva a magaslatokra, és mindeközben eltévelyedve tapasztalja, hogy sem odafönn, sem a mélyben nem talál válaszokra, a város pedig nem nyújt szabadulást" – fogalmaz a regény ajánlója.

A könyvről kritikánkban azt írtuk: azt mutatja meg,

A gyerekkor addig tart, amíg hinni tudunk a világban, amely körülvesz bennünket, és ott kezdődik a felnőtt élet, amikor rájövünk, mennyi benne a hazugság.

Lehet-e egy kislány egyszerre ronda és szép?

A valódi nevét sem tudják, mégis az irodalom egyik legnagyobb sztárja lett az olasz Elena Ferrante. Új regényének megjelenése világszenzációnak számított, a Netflix pedig már fél éve bejelentette, sorozatot készítenek belőle. Kritika A felnőttek hazug életéről.

A sorozat január 4-én érkezik a Netflixre, a két főszereplőt, Giovannát Giordana Marengo alakítja, a nagynénjét, Vittoriát pedig Valeria Golino. A széria rendezője a Nápolyt kívülről-belülről ismerő Edoardo De Angelis.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.