A Színházi Kritikusok Céhe idén 43. alkalommal adja át a Színikritikusok díját, amellyel a 2021/2022-es évad kiemelkedő színházi teljesítményeit ismeri el. A gála október 18-án lesz az Örkény István Színházban.
Tarolt a budapesti Katona József Színház a Színházi Kritikusok Céhe legjobb teljesítményeket elismerő belső szavazásán: a Céh most nyilvánosságra hozta a Színikritikusok díja minden kategóriájában azt a három előadást vagy alkotót, amely vagy aki a legtöbb szavazatot kapta. Hogy ezek közül melyik a nyertes, az októberi díjátadón derül majd ki.
A díj tizennégy kategóriájában hagyományosan három-három nominált várja az október 18-i díjátadót, amelynek helyszíne az Örkény Színház. A gála a közönség számára ezúttal is nyilvános. Az esemény rendezője Mácsai Pál, közreműködői az Örkény Színház művészei.
Idén 16 színikritikus adta le szavazatát a megszokott kategóriákban. A szavazás módja a megszokottól egy esetben tért el: a gyerek-/ifjúsági előadások díjáról idéntől egy olyan grémium dönt, amelynek tagjai e színházi területet alaposabb figyelemmel kísérik, mint a többi szavazó.
A várományosok listáján az idei abszolút rekorder a Katona József Színház,
amelynek három produkciója, az Isten, haza, család, a Káli holtak (borítóképünkön) és a Melancholy Rooms versenyez a legjobb előadás és a legjobb rendezés díjáért. Az új magyar dráma/színpadi szöveg kategóriában szintén csak a Katona József Színházban bemutatott művek – Spiró György drámája, a Főtitkárok, Varga Zsófia és Tarnóczi Jakab Aiszkhülosz, Euripidész és Szophoklész művei alapján készített Isten, haza, család, továbbá a Térey János Káli holtak című regényének Bíró Bence és Dömötör András készítette adaptációja – kerültek a várományosok közé. Az Isten, haza, család összesen négy, a Káli holtak hat, a Melancholy Rooms öt kategóriában érintett.
A díjátadónak helyet adó Örkény István Színház öt jelöléssel várja a gálát.
A független színházak közül a Stúdió K Színház és a Szkéné Színház két-két jelöléssel csúcstartó, rajtuk kívül a Narratíva Kollektíva, valamint a Trafó, a Forte Társulat és a Manna Produkció egy-egy előadása képviseli a szcénát.
A vidéki színházak közül a Budaörsi Latinovits Színház és a tatabányai Jászai Mari Színház két-két jelölést válthat díjra, a Miskolci Nemzeti Színház, a szolnoki Szigligeti Színház egy-egy nominálást kapott. A jelölt előadások között van egy hármas koprodukció is, a legjobb gyerek- és ifjúsági előadások között a Kőszegi Várszínház, a szombathelyi Mesebolt Bábszínház és a debreceni Vojtina Bábszínház összefogásából létrejött Lili és a bátorság.
A határon túli színházak közül a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban és a Komáromi Jókai Színházban dolgozó alkotók kaptak jelölést.
Az összes kategória három-három legjobbja ide kattintva érhető el a Színházi Kritikusok Céhe honlapján.
A Céh májusban hozta nyilvánosságra, hogy az életműdíjat Cserhalmi György színművész kapja, augusztusban adták hírül, hogy a különdíjjal az AlkalMáté Truppot, az újonnan alapított, a társadalmi folyamatok alakításán innovatív színházi gondolkodással, elkötelezetten dolgozó alkotók számára újonnan alapított Jövő díjjal pedig két színházi nevelési társulatot, a KÁVA Színházat és a Kerekasztal Színházat ismerik el.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: