A párizsi Louvre korábbi elnök-igazgatóját már korábban megvádolták illegális műkereskedelemmel, a napokban pedig két jeles archeológust hallgatnak ki, akik közül az egyik a Louvre jelenlegi kurátora. A botrány valószínűsíthetően lopott, egyiptomi műkincsek körül bontakozik ki.
Két régész-kurátort, Jean-François Charnier és Noëmi Daucé archeológusokat hallgatják ki hétfő óta a francia nyomozók annak a nemzetközi, illegális műkereskedési ügyletnek a kivizsgálásában, amelyben érintett a párizsi Louvre, annak az abu-dzabi fiókintézménye, valamint a New York-i Metropolitan Múzeum - írja a francia Liberation értesülésére hivatkozva az artnet.
A gyanú szerint Charnier és Daucé munkájuk során hanyagul jártak el, és nem vették figyelembe a figyelmeztető jeleket, amelyek alapján legalább két, vélhetőleg lopott egyiptomi műkincs származási helyét meg kellett volna kérdőjelezniük, és arra ösztönözték az Abu-Dzabiban létrehozott Louvre-t, hogy a nyilvánvaló aggályok ellenére szerezze be a műtárgyakat.
A két archeológus, akik közül Daucé jelenleg is a Louvre alkalmazásában áll, egy időben az Agence France-Muséums (AFM) nevű privát cégnek dolgoztak, és az volt a feladatuk, hogy a 2017-ben megnyitott abu-dzabi intézmény számára az ókori műkincsek eredetiségét és tisztázott jogi hátterét igazolják. Az AFM eleve 2007-ben azzal a céllal jött létre, hogy a közel-keleti fiókintézmény létrehozásában segítsen, az üres múzeumi tereket megtöltse műtárgyakkal.
A két kutató együtt dolgozott Jean-Luc Martinezzel, aki az AFM tudományos bizottságának elnöke és a Louvre elnök-vezérigazgatója volt 2021-ig. Márpedig Martinez ellen még májusban vádat emeltek bűnszövetségben elkövetett csalásban és bűncselekményből származó javak tisztára mosásában való bűnrészesség címén. A nyomozók gyanúja szerint Martinez szemet hunyt-e afölött, hogy hamis papírokkal igazolták a Louvre abu-dzabi fiókintézménye számára 2016-ban több tízmillió euró értékben vásárolt egyiptomi régiségek, köztük Tutanhamon fáraó rózsaszín gránitsztéléje eredetét.
Több mint 50 millió euró összértékű, vélhetőleg lopott antik műkincset igazolhattak így az AFM munkatársai a közel-keleti Louvre felé.
A kulturális javak csempészete ellen küzdő központi hivatal (OCBC) nyomozói által kihallgatott Noëmi Daucé korábban az AFM régészeti osztályának vezetője, Jean-François Charnier pedig a tudományos részleg vezetője és Martinez "jobbkeze" volt.
A Liberation úgy tudja, hogy a hatóságok Charnier bankszámláján "abnormális" befizetéseket találtak 2016 és 2018 között: egy az Ali és Hicham Aboutaam által vezetett belga aukciós ház küldhetett pénzt a kutatónak. Az Aboutaam testvérek New York-i és genfi Phoenix Ancient Art galériája már nem egyszer került a nyomozók látókörébe illegális műkereskedelem miatt. A testvérek Charnieren keresztül állítólag több műtárgyat is eladtak az abu-dzabi Louvre-nak.
A francia lap információi szerint 96 órán keresztül faggatják a két archeológust a nyomozók.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: