Kult BI-CsH-HE-KB-OK 2022. július. 13. 20:00

Rettegett a szerepléstől, de ácsból galaktikus hőssé vált – 80 éves Harrison Ford

Romantikus sármőr, akcióhős, rettenthetetlen régészprofesszor, Hollywood ikonikus sztárja. Földi ácsból lett Solo kapitány, és 81 éves lesz, amikor újra dacol majd minden veszéllyel Indiana Jones-ként. Civilben vagány pilóta, politikai megmondóember, és kifejezetten jóarc.

A Csillagok háborúja, az Indiana Jones-filmek és a magyarországi bicikliutak kedvence, Harrison Ford 1942. július 13-án született Chicagóban. Szülei révén rögtön a színészetközeli közegbe került: anyja rádiós színésznő volt, apja is dolgozott többek között színészként is. Ford felmenői között voltak német és ír katolikusok, valamint fehérorosz zsidók – amikor vegyes származásának hatásáról kérdezték, azt mondta, hogy „férfiként mindig írnek, színészként pedig mindig zsidónak” érezte magát. Vallására adott válaszul humorosan csak annyit mondott, hogy „demokrata”, és hozzátette, hogy „mindenben liberális” neveltetésben részesültek öccsével együtt.

A családi indíttatás ellenére egyáltalán nem egyenes úton jutott el a színészetig. A középiskola után angolt és filozófiát kezdett tanulni a wisconsini Ripon College-ben, ahol egy véletlen folytán csöppent bele a színház világába, ugyanis

felvett egy drámaórát a könnyen megszerezhető potyajegy reményében.

A kurzus viszont végül jelentős hatást gyakorolt rá. Élményeiről azt mondta, hogy „rettegett az emberek előtti szerepléstől, de a történetmesélés részét élvezte”. Végül ez hozta meg a kedvét a szakmához.

Annyira, hogy a főiskolát be sem fejezve Los Angelesbe utazott, ahol a rádiózásban próbált munkát keresni – sikertelenül. Statisztaként viszont leszerződött a Columbia Picturesszel heti 150 dollárért. Első ismert szerepe az 1966-is Agyafúrt kasszafúró című film lobbyboy-a. A forgatás után a stúdióvezetők kijelentették: „Semmire nem fogja vinni ebben az iparágban”.

AFP / ARCHIVES DU 7EME ART / PHOTO12

Kisebb szerepeket kapott ugyan, ám kénytelen volt ácsként dolgozni, hogy meg is éljen a családjával. A munkásosztálybéli karrier aztán nem tartott sokáig, ugyanis 1973-ban beszervezték George Lucas filmjébe, az American Graffiti-be, amelyben Bob Falfa autóversenyző szerepét játszotta. Ugyan a film sikeres volt, mégsem hozott azonnali áttörést a színész számára. Viszont a filmet rendező Lucasszal jó barátságot kötött, és ez a barátság aztán néhány évvel később nem csak az ő életét, hanem a popkultúra egészét megváltoztatta.

A messzi, messzi galaxis

A jól ismert sztori szerint a továbbra is ácsként dolgozó Ford épp az egyik stúdióban bütykölgetett valamit, amikor behívták a Csillagok háborúja szereplőválogatására, de csak azért, hogy segítsen kiválasztani a majdani Han Solo partnerét. Ebből az lett, hogy ő maga kapta meg a szerepet. Aztán jött három feledhetetlen epizód, majd évtizedekkel később a méltó lezárás.

Han Solo – akit az Amerikai Filmintézet minden idők 14. legjobb filmes hősének választott –, egy tökéletesen megírt karakter, olyasvalaki, aki törvényszerűen a legizgalmasabbként marad meg a nézőkben: elsőre önfejű, kicsit beképzelt, de mégiscsak vicces és sármos fickónak tűnik, akinek ráadásul egy majom a legjobb barátja (legalábbis a korabeli magyar filmes sajtó rendszeresen lemajmozta Chewbaccát). Aztán erről a fickóról kiderül, akármennyire is tagadja, igazából nagyon is a helyén van a szíve, mindig tudja, melyik oldalra kell állni, végül mindig tisztességes, és elég vagány is ahhoz, hogy egymaga megoldja a problémák nagy részét. Még szerencse, hogy nem ma mutatták be ezt a figurát, mert már négy sablonos sorozatot, előzménysorozatot és sorozat-spinoffot fejlesztenének róla. (Így megúszta egy maximum közepesen sikerült előzményfilmmel, a Solóval, amiben viszont persze nem Ford játszotta el fiatalkori önmagát.)

AFP / LUCASFILM / ARCHIVES DU 7EME ART / PHOTO12

Ugyanakkor Han Solo nemcsak a Star Wars-sagát hozta el Harrison Fordnak, hanem az abszolút világhírt még megfejelte egy másik ikonikus szereppel. Megkapta Indiana Jones szerepét is, innentől már két bődületesen sikeres franchise-t vitt a vállán.

Az intelligens akcióhős, a romantikus sármőr

Bár kétségtelen, hogy Harrison Ford két legikonikusabb karaktere Solo kapitány és Indy, de ezeket leszámítva is bármely színész örülne egy olyan életműnek, mint az övé.

Már 1982-ben újabb kultfilm főszerepét kapta meg, a Szárnyas fejvadászét, amely szerepre egyébként Gene Hackmantől és Clint Eastwoodtól kezdve Al Pacinóig egy sor sztár ácsingózott akkoriban. Ridley Scott filmje a magyaroknak több szempontból is kedves, hiszen egyrészt az eredetiben hangzik el magyarul, hogy

Lóf*szt, nehogy már, te vagy a Blade Runner,

másrészt annak 2017-es folytatását, Szárnyas fejvadász 2049-et részben Magyarországon forgatták. És mindkettőben emlékezetes alakítást nyújtott. Utóbbiról ezt írtuk a kritikánkban „Harrison Fordban most sem fogunk csalódni, az ő jeleneteiben mindig ott lapul a katarzis, ami néhányszor bizony át is töri a falat … a sztoriban neki köszönhetjük a legtöbb libabőrt”. De általában sem kell csalódnunk a szerepeinek újrajátszásában, azokban mindig benne van az adott karakter húsz-harminc évvel későbbi élete is, gondoljunk az újabb Indiana Jonesra vagy az újabb Star Warsokra.

Ford eljátszott szinte mindent – a vígjátéki szerepektől a romantikus hősökig, a felügyelőktől az ügynökökig – a legnagyobb rendezők felkérésére. Dolgozott Roman Polanskival (Őrület), Mike Nicholsszal (Dolgozó lány, Csak egy lövés), Alan J. Pakulával (Ártatlanságra ítélve, Az ördög maga), Syndey Pollackkal (Sabrina, Zuhanás), Robert Zemeckisszel (Temetetlen múlt) vagy Kathryn Bigelow-val (Atomcsapda), de volt amerikai elnök (Az elnök különgépe), és főszerepet játszott minden idők egyik legjobb akciófilmjében is (A szökevény). Egyetlen Oscar-jelölését az 1985-ös A kis szemtanúért kapta, amelyben egyszerre vehette elő a romantikus énjét, és mutatta meg, hogy lehet egy akcióhős is intelligens fickó.

Jelenet a Temetetlen múltból
AFP / ARCHIVES DU 7EME ART / PHOTO12

Ford összesen 85 filmben szerepelt. Eddig az utolsó a 2020-es Jack London-regényfeldolgozás, A vadon hívó szava volt, ami gigantikus pénzügyi bukta lett, de az sem Ford színészi teljesítményén múlott. Ezt a csorbát alaposan kiküszöbölheti, amikor sok csúszás után, jövő nyáron kijön az ötödik Indiana Jones-film, amivel remélhetőleg megkoronázza páratlan, és nem mellesleg dollármágnesként működő karrierjét (az ő filmjei szedték össze a legtöbb pénzt a mozipénztáraknál).

Az emberarcú gigasztár

Harrison Ford nem csak a legendás filmszerepei lett a magyarok kedvence. 2016-ban például egy budapesti biciklibolt üdvözölhette új törzsvendégei közt a színészt, aki a Szárnyas fejvadász 2049 forgatása miatt tartózkodott Magyarországon.

A világsztár a szabadidejében körbebringázta és -szelfizte a magyar fővárost és környékét: tekert a Velencei-tó körül és Kisorosziban,

fotózkodott rendőrökkel, kutyákkal és Gulyás Gergellyel,

de természetesen a gasztronómiai élmények sem maradhattak el. Görög étteremben és halászcsárdában is felbukkant, a már említett bicikliüzletben pedig meg is kávézott az ott dolgozókkal, sőt még a mosogatást is magára vállalta. De ha már itt járt, a színész a jótékonykodásról sem feledkezett meg. Egy budapesti árverésen egy plüssmackót ajánlott fel a fogyatékkal élők munkahelyteremtésére.

Ford azonban nem csak a magyarországi rajongóival ilyen jófej. 2015-ben egy Star Wars-os jótékonysági akció résztvevőit örvendeztette meg a Skype-on keresztül. A döbbent rajongók szóhoz sem jutottak, a színész azonban nem kímélte őket. Egy Chewbacca-fénykép mellől bejelentkező nőt például azzal ugratott, hogy „jobb pasit érdemelne”, de az is megkapta a magáét, aki óvatlanul Padmét nevezte meg a kedvenc karaktereként.

És ha már Csillagok háborúja. Amihez Harrison Ford hozzáér, az mindjárt arannyá, de legalábbis csinos pénzösszeggé válik. Han Solo legendás sugárpisztolya (az akkori árfolyamon számolva) 140 millió forintért kelt el, de aukcióra bocsátották az ikonikus bőrdzsekit is, egy másik Ford által alakított kultikus filmhős, Indiana Jones kalapja pedig tavaly 89 millió forintnak megfelelő összeget ért. (Az elveszett frigyláda forgatásán viselt fejfedőért 2015-ben még ennél is többet fizettek.)

Ford, a politikus színész

A demokrata Harrison Ford sosem rejtette véka alá politikai véleményét. A kilencvenes években kiállt Tibet függetlenségéért, nyíltan támogatta a Dalai Lámát, 2003-ban elítélte az iraki háborút, és irányváltást sürgetett az Egyesült Államok külpolitikájában.

Elkötelezett klímaharcos. Hosszú évek óta elnökhelyettese a Conservation International természetvédő szervezetnek, és szenvedélyes beszédeket tart szerte a világban arról, hogy szavazóként, átlagemberként vagy éppen cégvezetőként elsődleges feladatunk az éghajlatváltozás megállításáért cselekedni. 2019-ben élesen bírálta a Kormányzati Világtalálkozón Dubajban Donald Trump kormányát, mivel kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből (Joe Biden azóta visszaléptette), mondván, a Trump-adminisztráció tudománytagadó, és a történelem rossz oldalán áll a status quo, a saját politikai tőkéjének megerősítése érdekében. Egy évvel később így nyilatkozott a Time-nak a politikusok felelősségéről a klímaváltozás megállításában: "A klímaválság valóság – a tudományos bizonyítékok súlya nyomasztó... de a bizonyítékokat ignorálhatják, manipulálhatják. Vezetők, akik a klímaváltozást megosztó témává teszik, azért csinálják, hogy megvédjék azoknak a gazdasági érdekeit, akik abból profitálnak, hogy tönkreteszik a bolygónkat. Ez önzőség. Rövidlátás. Meg kell állítani... mert ez a szar meg fog minket ölni.”

A legutóbbi amerikai elnökválasztás volt az első alkalom, hogy Ford nyíltan beállt egy aspiráns mögé, a fentiekből érthető módon Joe Bident támogatta.

AFP / LUDOVIC MARIN

A legszexibb férfi és a pilóta

Harrison Fordot a kalandfilmek, az akciók tették Hollywood számára minden pénzt megérő ellenállhatatlan filmsztárrá, de játszott történelmi sportdrámában (A 42-es), felnövéstörténetben (American Graffiti), természetfeletti elemekkel átszőtt thrillerben (Temetetlen múlt), és természetesen több romantikus vígjátékban is.

Ilyen volt a Hat nap, hét éjszaka is, amely egy közepes színvonalú, de azért szórakoztató vígjáték lett. Kétség sem fér hozzá, hogy mi volt a filmmel a producerek célja: tegyük a "szomszéd lány" számára is elérhető férfivé Indiana Jonest. Vegyük a kalandort, a csibészes humorát, de ahelyett, hogy most nácikkal, szovjetekkel szállna szembe misztikus kincsek után kutatva, inkább csináljunk belőle egy középkorú pilótát, aki egy vonzó újságíróval ott reked a földi paradicsomban (lezuhannak egy szigeten). Ford 55 éves volt, amikor a filmet készítette, élete legnagyobb klasszikusait már maga mögött tudhatta: a tapasztalt, sokat látott kalandor, az érett férfi karakterre pedig nagyon szépen rájátszott a Hat nap, hét éjszaka. Talán nem véletlen, hogy éppen a film bemutatójának évében választotta meg Fordot a legszexibb férfinek a People magazin.

Jelenet a Hat nap, hét éjszakából
AFP / ARCHIVES DU 7EME ART

A film érdekessége, hogy azon a hawaii szigeten forgatták, ahol az 1976-os King Kongot is, és maga Ford vezette a filmben szereplő hidroplánt. Nem volt egyszerű meggyőzni a biztosítót, hogy Ford legyen a gép pilótája, pedig a színésznek akkor már volt vezetői engedélye bizonyos típusú repülőgépekre és helikopterre is. Még a 60-as években kezdett pilótaórákat venni, de időközben elfogyott a pénze, így csak évtizedekkel később, 53 éves korában tette le a szükséges vizsgákat. Persze a jogosítványhoz ékes gépmadár-gyűjtemény is dukál: a GQ magazin szerint legalább öt repülője, egy helikoptere van a motor- és kocsikollekciója mellett. Harrison Ford a helikopterével Wyomingban mentőszolgálatot is teljesített egy időben, több túrázó, hegymászó is neki köszönheti az életét. Egyikőjüket súlyosan dehidratált állapotban szállította el a hegyekből, aki rosszul lett a mentőhelikopteren is. Utólag a túrázó így kommentelte az esetet: "Nem hiszem el, hogy behánytam Harrison Ford helikopterében!"

Ford, az örök

Ha minden igaz, Harrison Ford 81 éves lesz akkor, mikor megjelenik az Indiana Jones ötödik része. Több mint 40 évvel azután, hogy a kalandos életű régészprofesszor először hódította meg a filmrajongók szívét Steven Spielberg Az elveszett frigyláda fosztogatói című filmjében, Ford nagy valószínűséggel utoljára húzza fejére Indiana Jones kalapját.

Legalábbis John Williams, az Indy-filmek legendás zeneszerzője, erre utalt, mikor kijelentette, hogy Ford mellett ezután a film után ő is szívesen nyugdíjba vonulna. Ford nem erősítette eddig meg Williams célzását, viszont tény, hogy ez az Indiana Jones meglehetősen lassan valósul meg különböző okok miatt.

AFP / FREDERIC J. BROWN

Már 2015-ben volt szó a franchise folytatásáról, de akkor még Chris Pratt és Bradley Cooper nevei merültek fel a címszerepre, mikor Harrison Ford bejelentkezett, hogy amúgy továbbra is az ő kezében lesz az ikonikus filmkellék, az ostor. Már 2020-ra beígérték az ötödik filmet, de a Covid miatt ennek is csúszott a forgatása, Harrison Ford pedig vállsérülést szerzett közben, úgyhogy emiatt is megszaladt a produkció.

Haladva a korral a színész a nagyvászonról átnyargal lassan a sorozatok terepére is, a közeli jövőben legalábbis két tévés produkcióban is láthatjuk majd. A Yellowstone című sorozat előzményszériájában, az 1932-ben Helen Mirren oldalán kapott szerepet (ez a Paramount+-on fog futni), az Apple TV+ produkciójában, a Shrinkingben pedig egy Parkinson-kórral küzdő pszichológust alakít majd.

Úgy tűnik, a nyugdíj valami olyan távoli dolog lehet Harrison Ford életében, mint a miénkben a 400 forint alatti euró.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: