A döntés ellen a kutatók tiltakoznak. Azt állítják, hogy ezek a dokumentumok nem jelentenek veszélyt Románia nemzetbiztonságára.
„Minősített információ védelmére” hivatkozva korlátozza a Román Nemzeti Levéltár a gyűjteményeihez való hozzáférést május 26-a óta, ezellen tiltakoznak a Blinken OSA Archívum levéltárosai és kutatói is.
Közleményük szerint a levéltár az 1989 előtt keletkezett iratok bizalmas minősítését állította vissza, vagyis titkosítja azokat.
"Ezek a dokumentumok nem jelentenek veszélyt Románia nemzetbiztonságára, korábban már kutathatóak és kutatva voltak"
– írták a levéltárosok és kutatók. „A levéltár intézkedése ellehetetleníti akár a második világháborúval (deportálások, etnikai tisztogatások, merényletek), akár a kommunista rezsimmel (elnyomás, tervezési politikák, kollektivizálás, államosítás) kapcsolatos kérdések alapos vizsgálatát és megértését. Az eljárás sérti az információhoz való alapvető alkotmányos jogot” – írták.
A döntést azonban más aggasztó jelek is kísérik: a kutatók azon aggódnak, hogy így megsemmisíthetik a politikai foglyok Securitate általi megfigyelésével, a gyári dolgozók és az állami gondozásba került kiskorúak rendszerváltás előtti körülményeivel, vagy az 1990-es évek bányászjárásaival foglalkozó iratokat.
A kutatók közleményükben tiltakoznak a levéltár döntése ellen, valamint úgy gondolják, „hogy 33 évvel a kommunizmus bukása után a legalább harminc évvel ezelőtt keletkezett iratok titkosításának teljes feloldása lenne a helyes megoldás egy demokratikus ország intézményi kultúrája számára”.
(Címlapképünkön a Securitate irattára látható.)