A Securitate-múlt sem zavarja a Fidesz-közeli milliárdost, amikor apja, Méhes György kultuszát építi
Az írót kétszer is beszervezte a Securitate, először kényszerrel, majd 20 évvel később egy keletnémet vakáció ígéretével.
Az írót kétszer is beszervezte a Securitate, először kényszerrel, majd 20 évvel később egy keletnémet vakáció ígéretével.
Amikor a Ceaușescu-rendszer legnagyobb büszkesége 1989-ben Magyarországon átszökve megérkezett az Egyesült Államok bécsi nagykövetségére, és annyit mondott, „Nadia Comăneci vagyok és menedéket kérek”, a követség alkalmazottai úgy néztek rá, mint egy kísértetre. Romániában viszont egyik napról a másikra hősből áruló lett, és ahogy az anyja fogalmazott: „már csak az Isten tudja, mi lett volna, ha nem jön a forradalom”. Nadia Comăneci nemcsak a tornász ellenfelei, hanem a Securitate felett is győzelmet aratott, de a titkosszolgálat és a besúgók totális ellenőrzése alatt eltelt évekből nyomasztó valóság rajzolódik ki.
Ezzel az ígérettel vigasztalta az anyját Visky András még gyerekként a romániai lágerben. A HVG-nek adott interjúban a nemrég megjelent Kitelepítés című regény Erdélyben élő szerzője beszélt arról is, hogy Magyarországon miért nem hajlandó számontartani, hogy ki jobboldali és ki baloldali.
A döntés ellen a kutatók tiltakoznak. Azt állítják, hogy ezek a dokumentumok nem jelentenek veszélyt Románia nemzetbiztonságára.
A Ceausescu-rezsim sírásójának és a maga szerepét szándékosan túlnagyító füllentőnek is nevezték a 92 éves korában az USA-ban elhunyt Ion Mihail Pacepát, a hírhedt román titkosszolgálat, a Securitate egykori tábornokát. Miközben túlélte, hogy a román diktátor vérdíjat tűzött ki rá, a koronavírus-fertőzéssel már nem tudott megbirkózni.
A filmben a Magyar Hang szerint megszólal egy olyan ember is, akiről jelentett.
Meghalt Iulian Vlad, a hírhedt Securitate utolsó parancsnoka, aki az 1989-es decemberi forradalom idején vezette a román kommunista diktatúra politikai rendőrségét.
Az EP-képviselő "a volt ügynököktől" védené egyházát.
Securitate-tisztek vádolták meg azzal, hogy magyar ügynök volt.
Az 1989-es forradalom dokumentumai titkosságának a feloldását kezdeményezték szombaton egy temesvári évfordulós konferencia résztvevői.
Baloldalisága ellenére nemkívánatos személy volt a pártállami időkben: sokat volt munkanélküli vagy dolgozott fizikai munkásként, miközben magyar nyelvű óvodai és iskolai osztályokat szervezett, és segítette a táncházmozgalom romániai meghonosodását. Furcsa balesetben halt meg, melynek egyetlen szemtanúja sem volt, mégis mindenki tudni véli, hogyan történt. Könczei Ádám néprajzkutató titkosszolgálati megfigyelési dossziéját lánya 2006 óta módszeresen dolgozza fel: Könczei Csillát azóta nagyon sokan támadják, mert szekus blogján több olyan jelentést is publikált, melyekből kiderült, ikonikus erdélyi írók, művészek is együttműködtek a Securitatéval. A kelet-európai rendszerváltásokról szóló sorozatunk újabb darabja.
Huszonöt évvel ezelőtt Magyarország feszülten figyelte a tévés és rádiós közvetítést a romániai forradalomról. Az addig zárkózott ország hirtelen megnyílt, csak úgy áramlottak az információk a diktátor viselt dolgairól, miközben az utcákon titokzatos erők harcoltak. A Ceausescu-házaspár kurtán furcsa pere még több kérdést hagyott megválaszolatlanul, így már azokban a decemberi napokban megindult a legendák gyártása. Utánanéztük az 1989-es forradalom hírhedt mítoszainak.