Kult MTI/hvg.hu 2022. június. 03. 12:38

182 kiadó köteteivel találkozhatnak az érdeklődők az Ünnepi Könyvhéten

Százhetvenhat pavilonban összesen száznyolcvankét kiadó köteteivel, könyvbemutatókkal, zenés és családi programokkal tartják meg a Vörösmarty téren és a Duna-korzón június 9. és 12. között a 93. Ünnepi Könyvhetet, amelyhez országszerte számos település csatlakozik eseményekkel.

Ünnepi Könyvhét 182 kiadó köteteivel
Budapest, 2022. június 2., csütörtök (MTI) - Százhetvenhat pavilonban összesen száznyolcvankét kiadó köteteivel, könyvbemutatókkal, zenés és családi programokkal tartják meg a Vörösmarty téren és a Duna-korzón június 9. és 12. között a 93. Ünnepi Könyvhetet, amelyhez országszerte számos település csatlakozik eseményekkel.
A járványhelyzet elmúltával a szokásosnál is több kiadó jelentkezett az ünnepi könyvhétre, többen megosztott pavilonban mutatják majd be köteteiket - mondta el a rendezvény csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke.
Gál Katalin hozzátette azonban: a papírhiány, a növekvő nyomdai árak és infláció, a gazdasági válság egyaránt nehezítik a kiadók helyzetét, ezért idén olyan kötetek is rákerülhetnek a könyvheti újdonságok jegyzékére, amelyeket már áprilisban kinyomtattak. A lista így több mint háromszáz címet tartalmaz.
A könyvünnepet idén Nádas Péter író nyitja meg, majd négy nap alatt több mint hatvan könyvbemutató, mintegy ezer dedikálás, koncertek és egyéb esemény szerepel a programban.
A Könyvhéten játszóház is nyílik, ahol külön programokkal és mesekönyvekkel várják az Ukrajnából menekült gyerekeket - közölte Gál Katalin.
Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, a Budapest Könyvfőváros program szakmai előkészítő bizottságának elnöke emlékeztetett arra, hogy jövőre ünneplik Pest, Buda és Óbuda egyesülésének 150. évfordulóját, ennek jegyében pedig könyvfővárossá alakítják Budapestet.
A Budapest Könyvfőváros programsorozat célja többek között, hogy az olvasást közösségi élménnyé tegye, hogy a társművészeteket is bevonva felhívja a figyelmet a környezetvédelem és a fenntarthatóság fontosságára, továbbá hogy bemutassa Budapest történeti és kortárs könyvkultúráját.
A Budapest Könyvfőváros felvezető programja már az idei Könyvhéten elindul - közölte.
Révész Emese művészettörténész, a Szép Magyar Könyv 2021 verseny zsűrijének elnöke kiemelte, hogy a Könyvhét nemcsak a kortárs magyar irodalomról, hanem a kortárs magyar könyvművészetről is áttekintést kíván adni.
Ezzel a céllal hirdeti meg az MKKE évről évre a Szép Magyar Könyv pályázatot, amelyre ezúttal 57 kiadó 116 kötetet nevezett; a díjakat a megnyitó után adják át.
Szépirodalom kategóriában a Koinónia Kiadó Isten szótagolva című verseskötete, gyermek- és ifjúsági könyvek kategóriában az Equibrilyum Kiadó Szerintemezazegész című kötete, a művészeti könyvek között pedig a Bookart Kiadó és az Iskola Alapítvány Kiadó Tíz év című kötete lett a nyertes.
Az Iskola Alapítvány Kiadó az ismeretterjesztő könyvek kategóriájában is első helyezést ért el Elmúlt Jelen - A romániai magyarok története a kommunizmustól a rendszerváltásig című kiadvánnyal.
Szakkönyv kategóriában a TERC Kiadó Zsugorodó városok című kötetét, Az év illusztrátora kategóriában a Csimota Kiadó A nagy kanizsár összeesküvés című kötetét, a múzeumi művészeti könyvek közül pedig a Petőfi Irodalmi Múzeum Édes Anna / Kosztolányi - Trianon 100 című kiadványát sorolta az első helyre a zsűri.
A köztársasági elnök különdíját a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány Arcképek az Osztrák-Magyar Monarchiából című kötete nyerte el, míg a miniszterelnök különdíját a Scolar Kiadó Csodás Magyarország - Csavargások régmúlt időkben című könyve kapta.
A főpolgármester különdíját a Nemzeti Filmszínház Nonprofit Kft. Az ismeretlen Uránia - Fejezetek egy filmszínház történetéből című kötete, a Magyar Tudományos Akadémia különdíját pedig a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület Zsidó Örökség - Vidéki zsidó hitközségek Magyarországon című könyve érdemelte ki.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának különdíjaival az Utisz Grafikai Stúdió Virágnak virága, világnak világa, a Petőfi Irodalmi Múzeum Csáth Géza személyesen - Alternatív életrajz, valamint a Gutenberg Kiadó Darázsolás című kiadványait tüntették ki, a Tamás László-díjat pedig a Magvető Kiadó Ó, rinocérosz című kötete nyerte.

A járványhelyzet elmúltával a szokásosnál is több kiadó jelentkezett az ünnepi könyvhétre, többen megosztott pavilonban mutatják majd be köteteiket – mondta el a rendezvény csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke.

Gál Katalin hozzátette azonban:

a papírhiány, a növekvő nyomdai árak és infláció, a gazdasági válság egyaránt nehezítik a kiadók helyzetét, ezért idén olyan kötetek is rákerülhetnek a könyvheti újdonságok jegyzékére, amelyeket már áprilisban kinyomtattak. A lista így több mint háromszáz címet tartalmaz.

A könyvünnepet idén Nádas Péter író nyitja meg, majd négy nap alatt több mint hatvan könyvbemutató, mintegy ezer dedikálás, koncertek és egyéb esemény szerepel a programban.

A Könyvhéten játszóház is nyílik, ahol külön programokkal és mesekönyvekkel várják az Ukrajnából menekült gyerekeket – közölte Gál Katalin. Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, a Budapest Könyvfőváros program szakmai előkészítő bizottságának elnöke emlékeztetett arra, hogy jövőre ünneplik Pest, Buda és Óbuda egyesülésének 150. évfordulóját, ennek jegyében pedig könyvfővárossá alakítják Budapestet.

A Budapest Könyvfőváros programsorozat célja többek között, hogy az olvasást közösségi élménnyé tegye, hogy a társművészeteket is bevonva felhívja a figyelmet a környezetvédelem és a fenntarthatóság fontosságára, továbbá hogy bemutassa Budapest történeti és kortárs könyvkultúráját.

A HVG Könyvek programjai az Ünnepi Könyvhéten:

Várjuk kedves olvasóinkat a 93. Ünnepi Könyvhéten, ahol szerzőinkkel is találkozhatnak, beszélgethetnek és dedikáltathatnak. Találkozzunk a 29-es standnál!

Programok és dedikálások:

06.11., szombat

  • Színpadi program:

11:00-11.30 – Hivatásos rajongó – Beszélgetés Gálvölgyi Jánossal és Kövesdi Péterrel, moderátor: Kovács Bálint

  • Dedikálások a standunknál:

11:00-11:30 – Bereczki Enikő dedikálja A rejtélyes Z generáció című könyvét

11.30-12:00 – Gálvölgyi János és Kövesdi Péter dedikálja a Hivatásos rajongó című kötetüket

16:00-16:30 – Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia dedikálja az Újraépített életek című könyvüket

16.30-17.00 - Dr. Lelkes Orsolya dedikálja Fenntartható hedonizmus c. könyvét

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.