Lapunk több forrásból úgy értesült, hogy Baranya megye 2. számú választókerületének képviselőjét, Hoppál Pétert kéri fel a miniszterelnök a kulturális államtitkári feladatokra.
Az új Orbán-kormány miniszterei, így a kultúráért is felelős Csák János, várhatóan jövő szerdán tesznek esküt, úgy tudjuk, a miniszterelnök azt szeretné, hogy az azt követő héten az államtitkárok is megkapnák a kinevezési okmányaikat. Addig valószínűleg várni kell az államtitkárok hivatalos bejelentéséig. Lapunk azonban úgy tudja, Csák János Kulturális és Innovációs Minisztériumában Hoppál Péter fog felelni a kultúráért. Elértük a fideszes országgyűlési képviselőt, aki nem cáfolta a hírt, annyit mondott csupán: „nem tudom megerősíteni”.
Az egyházzenész, karnagy 2014 és 2018 között a harmadik Orbán-kormány idején – akkor az Emberi Erőforrások Minisztériumában – már volt kultúráért felelős államtitkár. Főbb projektjei között szerepelt a „kulturális alapellátás”, amit később miniszteri biztosként tovább is vitt, az ő ideje alatt terjesztették ki nagyobb arányban a kulturális területre is a közfoglalkoztatást. Úgy tudjuk, Bús Balázs, a volt óbudai polgármester, az NKA alelnöke is sokáig versenyben volt a pozícióért, őt forrásaink szerint azért ejtették, mert „nem várhatnak tőle kemény politikai megnyilvánulásokat”. Bús lapunknak kategorikusan cáfolta is a kinevezést.
Hoppál bár művelt, európai kitekintésű egyházzenész, karnagy, nem idegenek tőle az erős, néha vitatható politikai gesztusok. A kampány során Pécsett például kihúzta az ellenzék LED-falának csatlakozóját, így némítva el azt, amiért meg is bírságolta a választási bizottság. A választás után pedig a baranyai megyeszékhely városházi közgyűlésén piros lapot mutatott fel Pécs polgármesterének, Péterffy Attilának. 2021-ben az Eb-meccsek során letérdelő ír játékosok kapcsán megosztott Facebook-bejegyzésében a letérdelés és a náci karlendítés között vont párhuzamot, és a rasszizmusellenes szimbolikus gesztust, a letérdelést „liberálfasisztának” minősítette.
Hoppál Péter valószínűleg nem köthette a pozíció elvállalását feltételekhez, nem várható tőle, hogy a kultúra kiemelt támogatást kapjon az új kabinetben. Igaz a nagy projektek, mint a Liget Budapest, eleve nem az államtitkársághoz tartoznak. Ugyanakkor a látványos és néha durva politikai gesztusai mellett képes egy mérsékelt kultúrpolitikát vinni, ahogy tette ezt 2014 és 2018 között. A korábbi, jóval színesebb személyiségű államtitkárokkal szemben – mint Szőcs Géza és L. Simon László – Hoppál ideje konszolidált időszaknak tűnt.
Különösen, hogy távozása után tört ki Szakács Árpád vezetésével a kultúrharc, ami Demeter Szilárdot karrierje csúcsára repítette. Az, hogy a korábbi pletykákkal ellentétben nem a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója, a többszörös miniszteri biztos lesz az államtitkár, jelentheti a kultúrharc befagyasztást is. Hoppál valószínűleg nagyobb szakmaisággal és nagyobb méltósággal vezeti az államtitkárságot, mint elődje, az egykori bűvész, Fekete Péter. Igaz, ő nem tette magasra a lécet.
Hoppál a polgári körök 2002-es megalakulásakor kezdett aktívan politizálni szűkebb pátriájában, Pécsett. 2006-ban egyéni önkormányzati képviselőjévé választották. 2009-ben a Fidesz Baranya megyei listájáról országgyűlési képviselői mandátumot kapott. 2010-ben Baranya megye egyes választókerületében egyéniben is győzni tudott, 2014-ben a kettes választókerületben szerzett mandátumot, amit két ízben meg tudott ismételni.