Kult hvg.hu 2022. április. 29. 17:26

A Gogol Bordello ukrán származású sztárja újabb dalban áll ki a szülőföldjéért

Eugene Hütz ezúttal Jesse Malinnal és zenekarával készített egy dühös klipet, amelyben az ír Pogues gyarmatosítás elleni dalát dolgozták fel.

A hamarosan Budapesten is koncertező Gogol Bordello énekese Kijevben nőtt fel, 1990-ben vándoroltak ki a családjával – többek között magyar menekülttábort is megjárva – Amerikába, ahol a cigány-ukrán-punk zenekara végül befutott. A ma már New Yorkban élő Hütz például Madonnával is turnézott.

Épp pénteken jelent meg egy interjú vele, amiben a családjáról és a kijevi gyerekkoráról, valamint a mostani, Ukrajna melletti kiállásairól is mesélt, illetve arról is, hogy nem ő az első punkzenész, aki a vasfüggönyön túlról származik, mert például a magyar Tommy Ramone családja 1956-ban menekült el – szintén az orosz tankok elől – Magyarországról.

Gogol Bordello többször járt már Magyarországon is, nyáron a Budapest Parkban fognak újra koncertezni.

A háború kitörése óta Hütz több akcióban részt vett, többek közt – Patti Smith-szel, Suzanne Vegával és másokkal – jótékonysági koncertet gründolt össze, vagy – a Primus frontemberével, Les Claypoollal, Sean Lennonnal és a Police dobosával, Stewart Copelanddal, valamint zenekartársával, Szergej Rjabcevvel – adott ki dalt Zelenszkijről Man With the Iron Balls címmel.

Most egy a gyarmatosítás ellen írt 1988-as Pogues-dalt ültetett át Jesse Malinnal és társaival a mai ukrán helyzetre. A New York-i Central Parkban forgattak az „If I Should Fall From Grace With God” című dalhoz klipet. A feldolgozás bevételével pedig az ukrán népet támogatják.

„Teljesen természetes, hogy most ezt a gyarmatosítás-ellenes dalt Ukrajnának énekeljük. Ez a föld mindig a miénk volt! És semmiféle moszkvai propaganda nem tudja semmissé tenni a történelem ezer évét” – jelentette ki Hütz.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.