Kult hvg.hu 2022. március. 28. 07:22

Megvan az év magyar Oscar-díjasa, de Will Smith élőben lenyomott pofonjától volt igazán hangos az idei gála

A papírforma díjazásokat épp a legjobb film kategóriájában törte meg egy meglepetés a magyar idő szerint hétfő hajnalban megrendezett 94. Oscar-gálán. Könnyek, jelelések és egy igazán váratlan pofon miatt is emlékezetes marad az idei ceremónia.

Oscar-díj 2022
Friss cikkek a témában

Kezdjük a magyar szempontból legfontosabb, a műsor rövidítése miatt mégis a díjátadó előtt átadott díjjal: Sipos Zsuzsanna a Dűne magyar berendezője a legjobb látvány / produkciós tervezés kategóriában nyert a film látványtervezőjével, Patrice Vermette-vel közösen.  Velük együtt nyolc kategória jelöltjei vehették át még az élő közvetítés előtt a díjaikat, vagyis Sipos Zsuzsanna köszönőbeszédét is csak felvételről nézhettük. Sipos a Dűne forgatásán körülbelül 50 ember munkáját irányította, a film díszletét Magyarországon gyártották le, a legtöbb tárgyat a forgatás helyszínén, az Origo filmstúdióban készítették el. Korábban a hvg360-nak adott interjújában azt mondta, hogy már a jelölésre sem számított: „Én, a kis vidéki lány hogy jövök ehhez?” A Dűne egyébként elhozta a legjobb vágás, a legjobb filmzene, a legjobb operatőri munka, és a legjobb hang díját is.

Patrice Vermette, Sipos Zsuzsanna és az Oscar
FREDERIC J. BROWN / AFP

Már azon meglepődtünk, hogy a CODA elhozta a legjobb eredeti forgatókönyvért járó szobrot, azzal viszont abszolút borította a papírformát, hogy megnyerte a legjobb film díját is, amelyre A kutya karmai közt-öt tartották a legesélyesebbnek. Mind a három jelölését díjra váltotta a siket családról és a lányukról szóló film.

A CODA (ami egy mozaikszó: Children of Deaf Adults, azaz siket szülők gyereke) egész egyszerűen szebbé tette az egész Oscar-gálát, ahol így végig jelen volt a jelnyelvi tolmácsolás. Már a vörös szőnyegen is készült jelnyelven interjú a szereplőkkel, és a ceremónia egyik műsorvezetője, Amy Schumer is tett egy nagyon szép gesztust, amikor jelnyelven is elmondta, mennyire szereti a filmet. A legjobb férfi mellékszereplő díjánál sem kockáztatott sokat az, aki Troy Kotsurra, a CODA siket mellékszereplőjére fogadott. Ő történelmet is írt, a színészcéh (SAG) gálája után az Oscaron is elhozta a díjat.

Troy Kotsur
Robyn Beck / AFP

Vagyis ez az este a CODA didalamenetéről szólt volna, ha Will Smith nem borul ki azon, hogy Chris Rock a felesége kárára poénkodik. De kiborult. Így aztán ez az Oscar-gála most már leginkább arról lesz emlékezetes, hogy Will Smith élő adásban felment a színpadra, és több millió néző előtt pofon vágta Chris Rockot – ami talán nem is Chris Rocknak fájt igazán, hanem a Summer of Soul rendezőjének, Amir „Questlove” Thompsonnak, akinek az incidens után kellett átvennie élete talán legfontosabb díját a legjobb dokumentumfilmért, de nyilván senki sem figyelt rá.

Robyn Beck / AFP

Szintén nyilván: a pofonból rögtön virális tartalom lett, a történetet pedig csak továbbgörgette, hogy nem sokkal később Will Smith-nek ismét színpadra kellett vonulnia, ezúttal azért, hogy – abszolút megérdemelten – átvegye a legjobb férfi szereplőnek járó díjat a Richard király című filmben nyújtott alakításáért.

Talán nem meglepő, hogy ezek után még mindig zaklatott állapotban mondta el a beszédét, ami a végeredményt tekintve inkább használt, mint ártott a színpadi jelenlétének. A Richard királyban Serena és Venus Williams apjának szerepét eljátszó Smith a karakterébe kapaszkodott, és elmondta, Richard Williams olyan ember, aki szenvedélyesen megvédi a családját, és ezt a feladatot a magáénak is tekinti. Smith bocsánatot is kért, igaz, nem Chris Rocktól, hanem az Amerikai Filmakadémiától és a kategória többi jelöltjétől, egyúttal reményének adott hangot, hogy máskor is meghívják a gálára.

Robyn Beck / AFP

Úgy tűnik, a legjobb főszereplők szállították idén a legerősebb beszédeket. Smith után a legjobb színésznő díját – szintén papírforma szerint – elhozó Jessica Chastain is emlékezetes pillanatokat teremtett, amikor az LMBTQ-közösség védelmében arról beszélt, hogy egyre több a bigott szabályozás, csakis azzal a céllal, hogy tovább erősítse a megosztottságot. „Összeköt mindnyájunkat, hogy azt szeretnénk, elfogadjanak bennünket úgy, ahogy vagyunk, anélkül, hogy erőszaktól és terrortól kellene félnünk. Üzenem mindenkinek, aki fél és egyedül érzi magát, hogy feltétlen szeretetet érdemeltek azért az egyediségért, ami csak benneteket jellemez” – mondta a The Eyes of Tammy Faye című filmben nyújtott alakításáért díjazott színésznő.

Robyn Beck / AFP

Az idei Oscar-gálán szinte egyik díj sem volt meglepő, viszont most is megtörtént, ami már többször is: a legtöbb díjra jelölt film, a 12-szeres jelölt A kutyai karmai közt egyetlen díjat kapott csak meg: Jane Campion vehette át az Oscar-szobrot a legjobb rendezésért. És ezzel történelmet is írt. Már az is rekord, hogy – az Oscar-díjak történetében először – nőként másodszor is jelölték a legjobb rendező díjára, a tavalyi győztes Chloé Zhao után pedig ez lesz az első eset, hogy két egymást követő évben is nő viszi haza a szobrot. A perspektíva érdekében azt mindenképp érdemes hozzátenni, hogy az Oscar-díjak több mint 90 éves történelme során összesen két alkalommal lett nő a legjobb rendező – Campion húzta be a harmadikat.

Jane Campion
ROBYN BECK / AFP

Egyébként újra voltak műsorvezetői az Oscar-gálának, Regina Hall, Amy Schumer és Wanda Sykes személyében, el is hangzott, hogy

Idén három nőt kértek fel a műsorvezetésre, mert három nő még mindig olcsóbb, mint egyetlen férfi.

ROBYN BECK / AFP
Ami pedig a legeket illeti:
  • Ariana deBose az első nyíltan queer színész, aki Oscart kapott (legjobb női mellékszereplő, West Side Story)
  • Troy Kotsur az első siket férfi győztes színész kategóriában (legjobb férfi mellékszereplő, CODA)
  • Billie Eilish az első Oscar-díjas, aki a 21. században született (legjobb eredeti betétdal, Nincs idő meghalni)
  • A CODA az első streaming produkció, amely elnyerte a legjobb film díját (Apple TV+)

A pillanatok, amelyek velünk maradnak (mínusz Will Smith pofonja természetesen):

Lady Gaga és Liza Minelli egy színpadon,

A Keresztapa 50. évfordulója alkalmából az este egy pontján megjelent a színpadon Al Pacino, Robert De Niro és Francis Ford Coppola,

ROBYN BECK / AFP

Anthony Hopkins tánca,

És ez a pillanatkép a Vanity Fair Oscar utáni gálájáról, ahol csak egyetlen felvételt nézhetnek ilyen arcjátékkal. És akkor mégsem szabadulhatunk Will Smith pofonjától.

Az Oscar-gálát élőben követtük, ha az izgalmakat percről percre élné át, itt megtalálja a közvetítésünket:

Mindent visz a meleg cowboy története, vagy elhúz a Dűne? Kövesse velünk az Oscar-gálát élőben!

Magyar idő szerint hétfő hajnalban rendezik meg a 94. Oscar-gálát, amelynek legnagyobb nyertese a Dűne és az A kutya karmai közt lehet. A megkurtított díjátadó miatt tiltakozások várhatók, de Ukrajna mellett is számítani lehet néhány szenvedélyes kiállásra. Sipos Zsuzsanna, a Dűne berendezője hamarosan Oscar-díjas lehet. Kövesse velünk az eseményeket percről percre tudósításunkban!

Itt pedig a díjazottak teljes listája:

  • A legjobb film: CODA
  • A legjobb rendező: Jane Campion, A kutya karmai közt
  • A legjobb női főszereplő: Jessica Chastain, The Eyes of Tammy Faye
  • A legjobb férfi főszereplő: Will Smith, Richard király
  • A legjobb női mellékszereplő: Ariana DeBose, West Side Story
  • A legjobb férfi mellékszereplő: Troy Kotsur, CODA
  • A legjobb adaptált forgatókönyv: CODA
  • A legjobb eredeti forgatókönyv: Belfast
  • A legjobb jelmez: Szörnyella
  • A legjobb eredeti filmzene: Dűne
  • A legjobb animációs rövidfilm: The Windshield Wiper
  • A legjobb animációs film: Encanto
  • A legjobb smink és frizura: The Eyes of Tammy Faye
  • A legjobb vágás: Dűne
  • A legjobb operatőri munka: Dűne
  • A legjobb hang: Dűne
  • A legjobb vizuális effektek: Dűne
  • A legjobb eredeti betétdal: “No Time To Die” (Nincs idő meghalni)
  • A legjobb dokumentumfilm: Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • A legjobb nemzetközi film: Vezess helyettem, Japán
  • A legjobb élőszereplős rövidfilm: The Long Goodbye
  • A legjobb rövid dokumentumfilm: The Queen of Basketball
  • A legjobb látványtervezés: Dűne