Kult hvg.hu 2022. február. 02. 08:39

Rákay Philip: A Vajna-korszakban úgy dobtak ki, mint azt a bizonyos macskát...

Hosszú interjúban magyarázta el az Indexnek, hogy miért kapta meg minden idők legnagyobb összegű támogatását, 4,5 milliárd forintot a Petőfi-filmjére.

„Nominálisan ez a legnagyobb összeg, de reálértéken szerintem nem” – magyarázta Rákay Philip rögtön az Indexnek adott interjú elején, hogyan is kell értelmezni azt a 4,5 milliárd forintot, amelyet a „grandiózus történelmi kalandfilmjére” kapott, és amit Schilling Árpád rendező sem hagyott szó nélkül, amikor a Facebookon megjegyezte: ebből a pénzből legalább tíz normál költségvetésű magyar film készülhetne el. (Schilling és Rákay vitája később elfajult.)

Rákay szerint a látványos Netflix-produkciókkal és mozifilmekkel kényeztetett szemünk a legmagasabb minőséghez szokott, és „ehhez felzárkózni rengeteg igyekezetbe, pénzbe és magyar kreativitásba kerül”.

Elismerte ugyanakkor, hogy bár már a Vajna-korszakban különböző filmtervekkel, forgatókönyvekkel pályáztak, „akkor úgy dobtak ki, mint azt a bizonyos macskát… ” „A Káel Csaba-vezette NFI új rendszere nagyon profin működik, tiszta, korrekt, világos feltételekkel és játékszabályokkal” – tette hozzá.

Rákay Philip azt reméli, hogy a filmjük a 2023-as Petőfi-emlékév „fontos koronaékköve lehet majd.”

Az interjúban alkalma nyílt ostorozni a magyar filmszakmát is, amely szerinte „egy nagyon zárt világ” és „hosszú évtizedekig arról szólt, hogyan fonjanak állami pénzen szociális hálót a „nagy öregek” saját maguk és tanítványaik köré”.

Egy roppant belterjes kör döntött arról, ki lehet a klub tagja és ki nem. Az NFI-t ma leghangosabban gyalázó „klubtagok” pedig szép csendben falaztak egymásnak, amikor súlyos tízmilliárdokat szórtak el néhány száz, legfeljebb néhány ezer nézőt érdeklő lila, nézhetetlen műveikre. Tisztelet a kivételeknek!

A Facebookon művelt megmondóemberi tevékenységével kapcsolatban azt mondta: „Az ősbűnt, legalábbis a balliberális értelmiség megítélése szerint, nem a »Facebook-huszárkodással« követtem el – bár ez most roppant mód idegesíti őket –, hanem azzal, hogy 2002-ben kiálltam a patrióta, konzervatív értékrend mellett a Kossuth téri nagygyűlésen.” Azt mondta, „úri passzióból” „patrióta véleménymondó”, a Megafont pedig – amely tavaly százmillió forint fölötti összeggel támogatta a posztjait –, maga is pénzadományokkal támogatja. „Nem ők fizetnek nekem, épp fordítva” – mondta.

A történelmi filmek apropóján még odaszúrt a Filmalapot felépítő, három éve elhunyt Andy Vajnának: „Azt őszintén elismerem, hogy Andy Vajna volt a valaha élt legsikeresebb magyar producer, de ha onnan nézem, hozzátett-e eleget az ő kormánybiztosi ténykedése a magyar múlt, a magyar történelem kellő hangsúlyozásához és filmre viteléhez, a válaszom sajnos az, hogy nem.”

Az interjúból kiderült az is, hogy volt olyan színész, aki csak azért utasította vissza a szerepet, mert megtudta, hogy Rákay Philipnek köze van a készülő filmhez. Rákay azonban mindenkit megnyugtat:

Senki nem gondolja, hogy a filmünkben Petőfi egyszer csak diszkréten előhúz majd egy narancsot a zsebéből, és mondjuk, „véletlenül” békemenetnek nevezi a helytartótanácshoz hömpölygő tömeget.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: