Az MTA újabb osztálya tiltakozik, szolidaritást vállalnak a tiltakozó kollégákkal.
Mint korábban megírtuk, Kásler Miklós miniszter (képünkön) decemberben indoklás nélkül, azonnali hatállyal visszavonta az Aranybulla kiadásának 800. évfordulójára időzített, a tervek szerint márciusban nyíló nemzetközi kiállítás kurátorainak megbízását, és a teljes szakmai irányítást a Magyarságkutató Intézetnek adta. A váratlan lépés miatt karácsony és újév között tizenkét történész, régész és levéltáros állt fel. Az 506 millió forintból megvalósuló kiállítás új kurátora ráadásul az az ember lett, aki A pozsonyi csata című animációs botrányfilmmel tette le a névjegyét a szakmában.
A döntéssel kapcsolatban korábban az MTA-tagokból álló Stádium 28 Kör aggodalmát fejezte ki, később megszólalt a Magyarságkutató Intézet vezetője, és az új kurátor is. Hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományok Osztálya osztályülésének 25 tagja jelentetett meg nyilatkozatot az üggyel kapcsolatban, nemrég pedig a Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya is állásfoglalást tett közzé.
Mint írják,
az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya megdöbbenéssel értesült arról, hogy az Árpád-ház Program keretében 2017 óta készülő Királyok és szentek – Az Árpádok kora című, 90%-ban elkészült kiállítás és katalógus koncepciójának végső kialakítása alig három hónappal a tervezett megnyitó előtt annak az intézménynek a kezébe került, amelytől nem várható tudományos igényességű megvalósítás. Az osztály a leghatározottabban tiltakozik az ellen, hogy tudományos kérdésekben tudományon kívüli szempontok alapján döntsenek. Az osztály tagjai kifejezik szolidaritásukat az elfogadhatatlan döntés ellen távozásukkal tiltakozó kollégákkal
– tették hozzá.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: