Kult HVG360 2021. október. 08. 14:30

Volt idő, mikor egy magyar zenekar a Linkin Parkkal volt versenyben

A BP Underground Rock című dokumentumfilm már nézhető a hvg360-on.

Koltay Anna és Turán Eszter korábban már három dokumentumfilmben is elmerült a magyar könnyűzene underground világában. A punk/hardcore-ral, a hiphoppal és az elektronikus zenével foglalkozó munkáik után a rockzenére összpontosító epizód a legkomolyabb vállalásuk. Egyrészt mert talán ez a műfaj a leginkább szerteágazó, rengeteg minden történt abban a 30 évben, amire a film fókuszál.

Doku360: "Elmentem a koncertre, attól a naptól tudtam, mit akarok csinálni"

A kezdetektől veszi végig a BP Underground sorozat, honnan indult Magyarországon a rockzene térhódítása. Kiderül az is, hogyan váltak később népszerűvé a komorabb zenék is, és milyen zenei sajtó támogatta az új műfajok elterjedését. BP Underground Rock, első rész.

Bár kitérnek a műfaj itthoni gyökereire is, és megidézik Radics Bélát, a Kexet, a Piramist, az Eddát és a P. Mobilt, sőt még Nagy Feró is megszólal, a középpontban egyértelműen a rendszerváltás utáni zenék állnak. Rengeteg sztori hangzik el arról a korszakról, jórészt ma is aktív zenészek mesélnek a hirtelen jött szabadság hatásairól, hogyan vágtak bele mindenbe, ami „szex, drogok, rock and roll” volt.

Doku360: „Minden ment, ami káros az egészségre vagy tilos"

A rendszerváltás után beköszöntő szabadság élménye meghozta a rockzene hazai aranykorát is. Rengeteg máig ismert zenekar indult ekkoriban, amelyek igyekeztek valóban megélni a szex, drogok, rock and roll életérzést. BP Underground Rock, második rész.

Kiderül, hogyan turnézta végig az országot egyetlen Zsigulival a Sex Action, nem kevés botrányt okozva, de az is, hogyan lett a black metal rétegműfajnak magyar világsztárja.

Doku360: „Eléggé taccsra tett, hogy a barátaim megölték egymást"

Fiatalon világsztár lett a black metal stílusban Csihar Attila, de nem kerülték el a tragédiák. Elmeséli, hogyan került a norvég kultzenekarba, és kiderül az is, hogyan alakult a rendszerváltás után a metálzene fejlődése Magyarországon. BP Underground, harmadik rész.

Megjelennek a legendás klubok, az átmulatott éjszakák. Ahogy a 2000-es évekre egyre népszerűbbek lettek a keményebb zenék, újabb együttesek kerültek előtérbe, és szintén megszólalnak a korszak legjelentősebb figurái. Elmesélik azt a történetet, hogy egy magyar metalzenekar azért kerülte el a nemzetközi áttörést, mert az egyik nagy lemezkiadó a promóciós büdzséjét inkább az amerikai Linkin Parkra költötte, amelyik aztán Grammy-díjas lett.

A film erőssége, hogy a „nagy öreg” rockzenészek mellett megszólalnak az utóbbi években ismertté vált előadók. Az alkotók nem történelmi tablót, hanem szubjektív filmet akartak csinálni, amire azzal is ráerősítenek, hogy maguk is szerepelnek benne, elmondják személyes kötődéseiket.

A film készítéséről korábban az egyik rendező is nyilatkozott a hvg.hu-nak:

A vak komondorok országában nem csak macsó férfiak nyomulnak

Új alkotással, a budapesti rockszínteret bemutató filmmel jelentkezett a BP Underground-sorozat. Koltay Anna és Turán Eszter rendezők még a tavaszi lezárások előtt kezdték el forgatni a kétrészes epizódot, amely az underground szcénát bemutató korábbi filmekhez hasonlóan egyszerre értékes korlenyomat és tisztelgés a zenei közeg előtt.

A két és fél órás filmet moziban is két részben adták, a hvg360-on hat részre osztva látható, eddig három epizód jelent meg.