Kult Németh András 2021. december. 13. 13:33

Chagalltól Kertészen át Spielbergig – új kiállítás nyílt a Zsidó Kiválóságok Házában

Németh András
Szerzőnk Németh András

140, zsidó származású művész életét mutatja be a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Házában megnyílt új kiállítás. A Chagalltól Kertészen át Spielbergig című tárlat a 2018 óta megtekinthető „Zsidók és a csúcstechnika; Einsteintől napjainkig –” című kiállítás új fejezete.

Bródy János, Rejtő Jenő, Ljudmilla Ulickaja, Paul Newman, Gal Gadot, Kornai János és Michael Douglas – csak néhány név azok közül, akikről szinte mindent megtudhatnak a balatonfüredi Zsidó Kiválóságok Házába (ZSKH) látogató érdeklődők.

Valódi interaktív kiállítás fogadja őket: a földszinten lévő digitális asztaloknál mindenki kedve szerint kiválogathat öt személyt, s ezt követően az emeleten lévő hatalmas képernyőn képek, zenék, játékok és adatok várják a gyerekeket és a felnőtteket. Annyi az információ, hogy egy-egy személynél akár egy órát is lehet időzni, de aki akar, az később újabb embereket is kijelölhet magának. A kiállítás különlegessége, hogy nem csak magyarul és angolul érhetőek el az információk, hanem egy része, a tudós kiállítás – Izraelen kívül egyedülállóan – héberül is.

A holokausztot túlélt balatonfüredi zsidó szülők gyermekeként felnőtt Olti Ferenc, a ZSKH megálmodója és működtetője szerint a tudósokat és most a művészeket bemutató kiállítások egy újszerű emlékezetpolitika jegyében születtek. A hagyományos, holokauszttal foglalkozó kiállítások mellett, ahol a sok szenvedés bemutatása miatt sokakat elbizonytalanít a megtekintés, itt pozitív élményeket kap a látogató. Megtudja, hogy mi mindent alkottak a kiválóságok, jó elkalandozni ebben a csoda-kavalkádban. És kifelé találkozik az üzenettel: ha a gonosz terv teljes mértékben sikerül, nem jöttek volna létre ezek a felfedezések, innovációk, alkotások, mert létrehozóikat megsemmisítésre jelölte ki a politikai antiszemitizmus.

„A következő és folyamatos feladat a további népszerűsítés, főleg a többségi társadalom és elsősorban a fiatalok körében. Ezen az is segít például, hogy éppen két hete a kiállítás bekerült az általános iskolák számára múzeumlátogatásokat is támogató Lázár Ervin-programba” – mondta a HVG-nek Olti Ferenc.

Folyamatosan fejlesztenek. Már készül a következő kiállítás, a jövőre megnyíló újabb tárlaton a kiemelkedő zsidó sportolók életpályájával ismerkedhetnek meg a látogatók. A sportolókat bemutató kiállítás – ahogy a már működő művész tárlat – az Innovációs és Technológiai Minisztérium anyagi támogatásával valósul meg.

Nagy az érdeklődés és rengeteg elragadtatott vélemény jelenik meg a vendégkönyvben és a visszajelzésekben. Olti Ferenc szerint csak a budapesti liberális értelmiség egy kis részének van baja a kiállítással. Ők meg sem nézik, de kritizálják; miért kell a zsidókról beszélni, jobb erről hallgatni. El sem olvassák a küldetés-nyilatkozatunkat, amiből kiderül, hogy egy elhagyott zsinagógában a zsidósággal szembeni diszkrimináció példaként való bemutatása éppen a diszkrimináció ellen emel szót, és nem egyfajta zsidó dicsekvés, hanem egy újfajta emlékezetpolitikai kísérlet, ami sikeres.

A megnyitón jelen volt, Jakov Hadas Handelsman, Izrael magyarországi nagykövete. „Művésznek lenni egyáltalán nem könnyű, zsidó származású művésznek pedig még nehezebb. Itt a kiállításon sok olyan példát láthatunk, akikre büszkék lehetünk, akik hozzájárultak társadalmaink fejlődéséhez. Bízom benne, hogy ez a lista tovább bővül” – mondta beszédében a diplomata.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: