Mély levegő című regényével Halász Rita nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Az elismerést, amelynek célja a legerősebb pályakezdők bemutatása, csütörtök délután adták át a Várkert Bazárban a Margó Irodalmi Fesztiválon.
2021-ben 40 első prózakötetet jelöltek a kiadók és a szerzők a díjra, melyek közül a tíz legjobbat előzsűri választotta ki, majd a szakmai zsűri döntött a legjobb háromról: Halász Rita könyve mellett Gurubi Ágnes Szív utca című könyve és Gazda Albert Leningrád című regénye került az élmezőnybe.
Tavaly ősszel mutatták be Halász Rita első regényét, a Mély levegőt a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron, idén pedig neki ítélte oda a zsűri a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. A könyv hatalmas utat járt be egy év alatt, hiszen tavasszal felkerült a Libri irodalmi díj tízes listájára, nemrég pedig bejelentették, hogy sorozatot készítenek belőle.
“Halász Rita érzékletesen és a téma szélesebb társadalmi vonatkozásait tekintve rendkívül érzékenyen és érzékenyítően ábrázolja a családon belüli nemi egyenlőtlenségek, erőszakos cselekedetek hétköznapi megvalósulását, kibomlását és egyéni pszichés következményeit. A fuldoklás, a némaság és a hallgatás állandó kísérője a főszereplőnek, Verának. Nemcsak abban az értelemben, hogyan lehet megtalálni egy trauma után a hangot és hogy milyen szavakkal adható tovább másoknak ki, hanem egyúttal azt a problémát is tematizálja, hogy ki az, akinek joga van megszólalni, és ki az, akinek nincs, és mit mondhat egyáltalán” – mondta laudációjában Gaborják Ádám, a zsűri tagja.
A szerzővel készült interjúnk ide kattintva olvasható:
Halász Rita: A közbeszédnek jót tenne az árnyaltság és az empátia
„Teljesen új helyzet számomra. Folyamatosan tanulom. Decemberben már a második kiadás jelent meg" - meséli tavaly ősszel megjelent bemutatkozó regényéről és annak következményeiről Halász Rita író. A könyv nagyot szólt és nem csak az elsőkönyves kínálatban aratott sikert. A Mély levegő számos fontos kérdést vet fel és tárgyal - párkapcsolati bántalmazást, traumafeldolgozást, társadalmi polarizációt.
Az első Margó-díjat Totth Benedek nyerte a Holtverseny című regényével, amit már több nyelvre lefordítottak, másodjára Milbacher Róbert bizonyult a legjobbnak a Szűz Mária jegyesével, harmadjára Szöllősi Mátyás kapta meg az elismerést Váltóáram című könyvéért, negyedik alkalommal Mécs Anna vehette át a díjat Gyerekzár című kötetéért, ötödik alkalommal Fehér Boldizsár Vak majom című regénye vitte el a díjat, tavaly pedig Harag Anita nyert Évszakhoz képest hűvösebb című novelláskötetével.
A Margó-díjjal 500 ezer forintot, valamint próbafordítást is kap a nyertes, és a Bookline idén 15 millió forint értékű médiatámogatással járul hozzá a könyv népszerűsítéséhez, a Könyvesmagazin.hu pedig tárcasorozat lehetőségét ajánlotta fel a szerzőnek. A nyertes a következő évben egy önálló esten is bemutatkozhat a Művészetek Palotájában.
A Margó-díjról döntő zsűri tagjai idén: Antal Nikolett (Fiatal Írók Szövetsége), Czinki Ferenc (Szépírók társasága), Gaborják Ádám, valamint Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatója.
A Margó-díj 2021-es kiírásának 10 legjobb könyve:
- Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalog
- Balássy Fanni: Hol is kezdjem
- Böszörményi Márton: Meixner Józsefné apoteózisa
- Gazda Albert: Leningrád
- Gurubi Ágnes: Szív utca
- Halász Rita: Mély levegő
- Angela Murinai: Mikor feltámad a szél
- Puskás Panni: A rezervátum visszafoglalása
- Szarka Károly: Az én hibám
- Szűcs Péter: Dharma
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: