„Nagyon elkeserítő és szomorú, hogy a napi politikát eddig elkerülő Ars Sacra fesztivált a petíciókkal és egyéb fenyegetésekkel sikerült belesodorni a politikába – írta, miután az Anyáim történetét bejelentés miatt kizárták a fesztivál programjából.
A leszbikus, magyar örökbefogadó párról szóló – az HBO GO kínálatában is szereplő – dokumentumfilmet meghívták a XV. Ars Sacra Fesztiválra, ám az utolsó pillanatban értesítették az alkotókat, hogy azt mégsem mutatják ott be – írtuk korábban. Az ügy hátterében az állt, hogy többen feljelentették a fesztivált, petíció is indult, hogy vegyék ki a programból az alkotást. (Mi itt írtuk a filmről korábban.)
Az alkotók (Dér Asia és Haragonics Sára) kétségbeejtőnek nevezték, hogy „a kormány homofób törvénye és az azt övező propaganda öncenzúrát és agressziót szül, amely meggátolja az emberek közötti hídépítés és bármiféle valós párbeszéd lehetőségét. A letiltás annak a jele, hogy a hatalom birtokosai nem biztosak pozíciójukban, nem tudnák megvédeni igazukat egy nyílt vitában. Mi továbbra is minden erőnkkel azon leszünk, hogy filmjeinkkel egy elfogadóbb, egymásra kíváncsi társadalom létrejöttét segítsük” – írták.
Csütörtökön a Facebookon adta hírül a zsűri elnöke, Dér András, hogy lemond a tisztségről. Mint írja, napokig próbálta a zsűritársaival együtt a film bemutatására kérni a szervezőket, akik a Citizen Go és más civilek nyomására végül kivették a vetítési programból az egyébként versenyben lévő filmet.
„A díjátadón tiltakoztam a beavatkozás ellen és lemondtam a zsűrielnöki tisztségemről. Fájdalmas döntés volt, mert az én kezdeményezésemre jött létre ez a fesztivál” – írja Dér, aki egyébként a film társrendezőjének édesapja.
A rendező a díjátadón is elmondta és levélben értesítette a szervezőket döntéséről. Ebben ezt írta:
„Nagyon elkeserítő és szomorú, hogy a napi politikát eddig elkerülő Ars Sacra fesztivált a petíciókkal és egyéb fenyegetésekkel sikerült belesodorni a politikába. Akik most elégedetten hátradőltek győzelmük tudatában, azok vesztesek, mert erőszakkal nem lehet sem téríteni sem igét hirdetni. De párbeszédet folytatni sem. Mi, a zsűri, azt gondoltuk, hogy az emberi kapcsolatok érzékeny bemutatása minden ember számára fontos. A dokumentumfilm különösen az a katalizátor, ahol a különböző gondolkodású, világnézetű emberek meghallva egymás véleményét képesek vitázni. Az Ars Sacra filmfesztivál a keresztényi értékek felmutatása mellett a híd szerepét is vállalja, hogy a médiában tematizált diskurzust személyes és emberi relációkban mutassa be. Ahol nem paragrafusokkal, statisztikai adatokkal, hanem embertársaink, felebarátaink küzdelmével találkozhatunk. A zsűri egyöntetű vélemény volt, hogy Az anyáim története ilyen filmalkotás."
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: