Hajnalhasadás – autonómiák egykor és most – és holnap címmel indított előadássorozatot Fábri György. Az ötödik, befejező rész, amely Az önkormányzatok autonómiája és a szubszidiaritás témakörét járja körül, a hvg.hu-n is megnézhető.
A sorozat az autonómia öt aspektusát tárgyalja, az egyetem, a tudomány, az egyház, a média és az önkormányzatiság témájában. A tematikát összekapcsolja az előadó személye, Fábri György, egyetemi docens, az ELTE volt rektorhelyettese, aki mindezen területeknek részint elismert tudományos kutatója, részint országos szinten gyakorlati szereplője/alakítója is.
A befejező részben Fábri arról beszél többek közt, hogy van-e értelme a területi alapú önkormányzatiságnak a központosító és/vagy modernizáló állami hatalommal szemben Magyarországon.
A rendszerváltozás egyik legnagyobb intézményrendszeri változásaként jöttek létre (demokratikus választással és jogosítványokkal) a helyi önkormányzatok. Mégis, lényegében kezdettől fogva a mindenkor kormányok és ideológusaik gyengítették az önkormányzatok gazdasági s ezzel társadalmi önállóságának pozícióit. A közösségi stratégiák kultúrájának gyengesége belülről bomlasztotta fel a helyi társadalmat (például szociális szegregációhoz vezető szabad iskolaválasztással).
Sem a kereszténydemokrácia szubszidiaritás elve, sem az alulról szerveződések baloldali programja nem érvényesült azzal a kritikával és egyben hatalmi törekvéssel szemben, ami a települések önállóságának életképességét kérdőjelezte meg. Az iskolarendszer drámai szétszakadása, a kistelepülések jelentős részében az elemi közösségi életfeltételek megszűnte, valamint a kiszolgáltatottság a helyi potentátoknak főként a vidéki polgárosodási folyamatokat vetette vissza, aminek össztársadalmi ára egyre inkább látszik.
Az előadásra reflektál Kovách Imre, az MTA doktora, szociológus.
A sorozat további részei itt megtekinthetők.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: