Kult hvg.hu 2021. május. 22. 17:55

A mulatást komolyan vesszük: az Óbudai Danubia Zenekar koncertje élőben

Bármennyire is alulértékeljük, a magyar nóta összetartó kapocs és közös örökségünk, itt az ideje büszkének lenni rá. Az Óbudai Danubia Zenekarnak pedig vannak érvei az örömzenélés mellett.

Van az emberekben egy kis leszegett fejes szégyenkezés, ha a magyar nóta kifejezést hallják, és nem ritka, hogy sokan a gagyi, bóvli jelzőkre asszociálnak róla, pedig nem is tévedhetnének nagyobbat. „A magyar nóta nemcsak elhanyagolt, hanem lenézett műfaj is, pedig az alapjául szolgáló kávéházi cigányzene nagyon is fontos alapköve a magyar kultúrának, és olyan nagyságokat ihletett meg, mint Liszt vagy Brahms. Persze, Brahms a maga zsenijét is hozzáadta, de amire alapozott, azt magyar cigányzenészek írták” – ad zenetörténeti hátteret Hámori Máté karmester, művészeti vezető az Óbudai Danubia Zenekar legújabb vállalásához. A szombati koncertjükön, amelyet most a hvg.hu-n élőben követhetnek, a magyar nótát helyezik el azon a polcon, amely megilleti ezt a közös örökségünket.

Hogy mégis miért juthat a kihalás szélére egy ilyen, alapvetően népszerű műfaj, mint a magyar nóta? „Hasonló a helyzet, mint a popzenével, amely ragyogó korszakát élte a nyolcvanas években, jelentős előadókkal, komoly életművekkel. Az üzletszerűen működtetett műbandák azonban elhozták a popzene hanyatlását, a műfaj ma sehol sincs a nyolcvanas évekhez képest. A cigányzenének is óriási előadói voltak a huszadik század első felében, de amikor a műfajt a kilencvenes években beépítette a mulatós zene, összemérhetetlenül alacsonyabb színvonalon dolgozták és tálalták fel ezeket a dalokat, ami örvényként rántotta magával a cigányzenét” – magyarázza a folyamatokat Hámori Máté.

Óbudai Danubia Zenekar

A járványidőszak alatt a mindennapjaink mellett a kulturális élményeink is összezsugorodtak, így Hámori Máté szerint nem véletlen a mostani koncert hangulata. „Annyi feszültség gyűlt fel mindenkiben, olyan sok frusztráció árad az elmúlt évből, joggal vágyunk arra, hogy egy hatalmas bulival kiadjuk magunkból a feszültséget” – mondja. Az Óbudai Danubia Zenekarnak ez a szezonzáró koncertje, és a mulatást a szó legkomolyabb értelmében veszik. „Ez egy stresszoldó, feel good koncert, amelybe mi is belerakjuk az elmúlt év minden nyűgét, baját. Hiszen a magyar nóta műfajának az egyik pszichológiai szerepe, hogy hatalmas mulatásban fel tudja oldani ezeket.”

Bármennyire is alulértékeljük, a magyar nóta összetartó kapocs és közös örökségünk, itt az ideje büszkének lenni rá. „Talán jobban elhiszik az emberek, ha egy szimfonikus zenekar áll ki vele.”

Az Óbudai Danubia Zenekar örömmel vette magára ezt a feladatot. Élvezzék a koncertet, tomboljanak, mulassanak!

 

Óbudai Danubia Zenekar

Cigány zene? Magyar zene?

Liszt: 2. magyar rapszódia
Brahms: Magyar táncok, WoO 1 – 4., 6. és 1. magyar tánc
Ott Rezső: Kivilágos virradatig – szimfonikus magyarnóta-csokor

Sárközy Lajos és zenekara: Sárközy Lajos (hegedű), Csík Gyula (cimbalom), Sárközi Rudolf (nagybőgő)
Lendvai Csócsi József (főprímás), Peresztegi Attila (tenor)
Óbudai Danubia Zenekar
Vezényel: Hámori Máté

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?