Nagy Dénes első mozifilmje, a Természetes fény és Fliegauf Bence Rengeteg - Mindenhol látlak című alkotása is meghívást kapott a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába. A 71 éves fesztivál történetében most először lesz két magyar alkotás világpremierje a versenyben.
Legutóbb 2017-ben, a Testről és lélekről szerepelt magyar filmként a világ egyik legrangosabb fesztiváljának számító Berlinálé versenyprogramjában. Akkor Enyedi Ildikó rendezése elhozta a legjobb filmnek járó fődíjat, az Arany Medvét.
A 71. Berlini Filmfesztivál versenyprogramjába most két magyar filmet is meghívtak.
A Nemzeti Filmintézet támogatásával magyar-lett-francia-német koprodukcióban, Závada Pál regénye alapján és Nagy Dénes rendezésében készült Természetes fény a második világháborúban, a Szovjetunió megszállt vidékein játszódik, egy kiismerhetetlen, mocsaras erdőségben. A keleti fronton harcoló alakulatok mellett csaknem százezer magyar katona teljesített szolgálatot a front mögötti területeken. Semetka István, egy magyar földműves, szakaszvezetőként teljesít szolgálatot az egyik gyalogos honvéd alakulatnál, amely a vidéket járva eldugott orosz falvakban illegális partizáncsoportok után kutat. A történet a katonák mindennapjait mutatja be Semetka szemszögén keresztül, aki parancsnokának váratlan halála miatt súlyos terhet kap a vállára.
„A Természetes fény szereplői se nem hősök, se nem gonoszok. Egyszerű parasztemberek, csakúgy mint a helyi orosz falusiak. Besorozták őket. Honvágyuk van, fáradtak, fáznak, és félnek, de parancsot teljesítenek. A film egy olyan helyzetben mutatja meg ezeket az embereket, amelyben nincsen tiszta képük arról, mi vár rájuk. A főszereplő nincs tisztában ennek a háborúnak a céljával. Állandó bizonytalanság veszi körül, ahol észrevétlenül elmosódik a különbség jó és rossz között. Abban bízik, hogy majd csak valahogy sikerül túljutnia ezen a nehéz időszakon, aztán hazamegy a családjához, és folytatni tudja félbeszakított paraszti életét” – mesélte Nagy Dénes, aki a megrendítő erejű történetet amatőr színészekkel, köztük a főszereplőt alakító Szabó Ferenc, valamint Garbacz Tamás, Bajkó László és Franczia Gyula közreműködésével vitte vászonra.
„Bizonyos értelemben hasonló dolog játszódott le velük, mint azokkal a földművesekkel, akiket a második világháborúban besoroztak, és kivittek a Szovjetunióba harcolni. A film szereplői ugyanúgy egyenruhába öltöztek és fegyvert kaptak a kezükbe, majd több ezer kilométert utaztak egy idegen országba, ahol nem értették a helyi nyelvet, és ahol egy katonai kiképzést követően a film egyes jeleneteiben szembe kerültek a hozzájuk hasonlóan szintén amatőr, de számukra idegen lett és orosz falusiakkal” – nyilatkozta a rendező.
A tervek szerint tavasszal a magyar nézők is láthatják a filmet, amint kinyithatnak a mozik.
A versenyprogram másik magyar résztvevője a Rengeteg - Mindenhol látlak című film lesz. Fliegauf Bence legújabb szerzői filmje - az első részhez hasonlóan - hétköznapi életünk, párkapcsolataink lázálom szerű útvesztőjébe kalauzol, ahol a szereplők életük talán legnagyobb titkát próbálják felfejteni: a másik embert. A film különösen aktuális a karantén, be- és összezártság idején, amikor addig láthatatlan feszültségek, félelmek öltenek testet. A filmben többek között olyan hivatásos színészeket láthatunk, mint Sodró Eliza, Gubik Ági, Jakab Juli és Végh Zsolt, Balla Eszter, de feltűnik a zenész Víg Mihály, a közel százéves Lénárt István, Keresztes Felicián, a Dealer (Fliegauf második filmje) főszereplője, továbbá a rendező fia, Fliegauf János is. A szinopszis szerint ahogy egyre mélyebbre és mélyebbre hatolunk a Rengeteg hipnotikus világába, megértjük, hogy lehetetlen eldönteni, kinek van igaza, ki érdemel büntetést, szeretetet, elfogadást, halált vagy felmentést.
Az első Rengeteggel Magyarország 2004-ben a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjra pályázott - Fliegauf Bencét ebben a tavaly novemberi interjúban arról kérdeztük, mit lehet elárulni a folytatásról. A rendező úgy reagált: "jó lesz belevágni. Az a címe a filmnek, hogy Rengeteg – mindenhol látlak. Ha behunyom a szemem, és elképzelem ezt a Rengeteget, akkor egy erdei út végén találom magam. Innen már csak egy egyre szűkülő ösvényen lehet tovább menni. Még fent van Nap, de ez már inkább a Hold birodalma. Ismeretlen lények motoznak a félhomályban. A távolból halk ének szól. Ki van ott? És miért énekel? Vissza kellene fordulni, de teljesen biztos, hogy nem leszek képes rá. Elindulok."
A koronavírus-világjárvány miatt a 71. Berlini Filmfesztivált február helyett júniusban tartják meg.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: