Kovács Bálint
Szerzőnk Kovács Bálint

Szeptember elsejére virradóan a hallgatók elfoglalták a Színház- és Filmművészeti Egyetemet. A blokádban mind a 350 nappali tagozatos diák részt vesz, több doktori és Erasmus-hallgató, és az egyetem tanárai és dolgozói is. De kik vannak a sárga maszkok mögött? Közülük 26-ról közlünk portrét. Ismerjék meg Fuchs Mátét.

Free SZFE
Friss cikkek a témában

A doktori iskola elsőéves hallgatója, 33 éves. Az ELTE-n tanult irodalom- és kultúratudományt, majd úgy érezte, ahhoz, amit az életben akar, az SZFE dokumentumfilmrendező-mesterszaka az egyenes út, a doktori iskolába pedig azért ment tovább, hogy a filmezés mellett egyszer majd taníthasson is az egyetemen. „Ez az életpályaív megtört, amint megjelent a modellváltásról szóló törvény és az új kuratórium.

Így a képzés számomra kezdi értelmét veszteni, mert nem a tudományos fokozatért akartam csinálni, hanem hogy legyen valami, ami később is ehhez az intézményhez köt.

Máté Péter

Az SZFE-vel kapcsolatban egyedülállónak tartja, hogy a tanárok nyitottak a kritikára, és a hallgatói javaslatok alapján akár még a tanmeneten is módosítanak, „de ezt a megújulási folyamatot most kettéverték”. Az ellenállásról eleinte azt gondolta, majd csak „a magyar közéletre annyira jellemző semmi történik”, de a blokád révén végre történt valami. „Ez olyan érzés volt, mint amikor a kilencvenedik percben gólt lőnek, és ettől a csapatod bejut a bajnokságra. Ez kiránt az apátiából. Mintha felkapcsolták volna a villanyt, és letört volna a kapcsoló, hogy többé ne lehessen lekapcsolni.”

Tagja a dokumentumfilmes munkacsoportnak, amelyben folyamatosan filmet forgatnak – talán filmsorozat lesz belőle –, emellett fotón is dokumentálja a történéseket, és szervez fórumot is. Megrázta az a „vidám temetésnek” nevezett esemény a tiltakozások kezdetén, amikor Németh Gábor szervezésében együtt eltemették a felsőoktatást, a szenátus lemondásakor. „Ez egyszerre volt drámai és motiváló is: a végletessége muníciót is adott a kiálláshoz.” A legszebb pillanatnak azt tartja, amikor megjött a hír, hogy kifizették az egyetem dolgozóinak bérét. „Addig is azt az álláspontot képviseltük a jogászokkal együtt, hogy ez az állapot jogszerűtlen, a zsarolás elvtelen, az pedig káros és gerinctelen, hogy ellenünk fordítják a dolgozókat.

Felszabadító volt, hogy ezek szerint még van értelme a joghoz fordulni.

A többi hallgatói portrét itt találhatja meg:

„Először találkozunk a hatalom zsarnoki, elnyomó természetével" - Hallgatók az SZFE blokádja mögött

A hatalom képviselői szerint haza kellene már menniük a szüleikhez, baloldali mozgalmárok mosták át az agyukat, és különben is csak egy politikusok által kiképzett kemény mag áll a Színház- és Filmművészeti Egyetem elfoglalása mögött. Az SZFE-hallgatók nagy része csak nevet az ilyen megjegyzéseken. De kik ők, és hogy néz ki belülről a blokád?