Kult hvg.hu/MTI 2020. október. 08. 13:28

Magyar gyökerű költőnő kapta az irodalmi Nobel-díjat

Louise Glück amerikai költőnek ítélte oda idén az irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia, amely csütörtökön Stockholmban jelentette be döntését.

A testület indoklása szerint Louise Glück a díjat összetéveszthetetlen költői hangjáért kapja, amely zord szépségével egyetemessé teszi az egyéni létezést.

A 77 éves, magyar származású, jelenleg Massachusettsben élő költőnő 10 millió svéd koronával (342,2 millió forintos összeggel) gazdagodik, a díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik, a koronavírus-világjárvány miatt ezúttal azonban a megszokottnál jóval szerényebb körülmények között.

Glück magyarra fordított versei közül többet itt lehet elolvasni, ő lett a tizenhatodik nő, aki elnyerte az irodalmi Nobel-díjat.

AFP / Henrik Montgomery

Glück apai nagyszülei magyar zsidók voltak, akik az Egyesült Államokba emigráltak, ahol végül New York-i élelmiszerboltjuk volt. A friss Nobel-díjas itt született 1943-ban.

Tinédzserként Glück anorexiás volt, amely késői tinédzser és fiatal felnőtt éveinek meghatározó kihívásává vált. Egy esszében a betegséget az anyjától való függetlenségének érvényesítésére tett erőfeszítések eredményeként írta le. Másutt összefüggésbe hozta betegségét egy idősebb nővér halálával, ami még a születése előtt történt. Évekig terápiára járt, az iskolából is kivették, végül 1961-ben érettségizett le.

A Sarah Lawrence Főiskolán tanult irodalmat, majd a Columbia Egyetem Általános Oktatási Iskolájának versműhelyébe járt, az itt tanító Léonie Adamset és Stanley Kunitzot tartotta mestereinek.

Első verses kötete, a Firstborn, 1968-ban jelent meg, azóta még 13 verseskönyvet írt, a legutóbbit 2014-ben Faithful and Virtuous Night címmel. 2004-es, Október című kötete egy a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokra adott könyvnyi hosszúságú, az ókori mitológiára támaszkodó, a trauma és szenvedés aspektusait tárgyó vers.

Ezen kívül a költészetről esszékötetei is ismertek.

Jelenleg Glück a Yale Egyetem adjunktusa és Rosenkranz rezidens író.

Az irodalmi Nobel-díjról a Svéd Akadémia tagjai döntenek. Tavalyelőtt az akadémiát megrázó szexuális zaklatási és kiszivárogtatási botrány miatt elhalasztották a díj átadását. Az akadémia több tagja és vezetője is lemondott, és több új taggal gyarapodott a testület, amelynek szabályzata is megújult azóta, és tavaly kiosztották a 2018-as és 2019-es díjat is. Előbbit a lengyel Olga Tokarczuk, utóbbit az osztrák Peter Handke kapta.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.