Kult hvg.hu 2020. szeptember. 23. 17:51

A magyar állam áll nyerésre az Esterházy-kincsekért folyó harcban

Az Esterházy Magánalapítvány még 2019-ben indított pert a kincsek tulajdonjogáért. Most első fokon vesztett.

A Fővárosi Törvényszék szerdán hirdetett ítéletet első fokon az egykori Esterházy-hitbizomány kincseiről.

A bíróság elutasította az Esterházy Magánalapítvány keresetét a Magyar Állammal, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont Közhasznú Nonprofit Kft.-vel, valamint az Iparművészeti Múzeummal szemben tulajvédelem iránt indított perében.

Az indoklás szerint a felperesnek nem sikerült bizonyítania, hogy a perben érintett műkincsek a fraknói várnak szerves tartozékai lennének.

A korabeli jogtörténeti dokumentumok, a ma is hatályban lévő korábbi bírósági határozatok, valamint a korabeli jogszabályok épp azt bizonyították, hogy ezek a műkincsek nem képezték a fraknói várat is magába foglaló osztrák Esterházy-hitbizomány vagyonát, azok magyarországi kötődése vitathatatlan, írta közleményében a bíróság. A bíróság kötelezte a felperest a perköltségek megfizetésére.

Az Esterházy család háromszáz évig gyűjtött értékes textileket, fegyvereket, ötvösmunkákat és ékszereket, amikből nemcsak a magyar viszonyok között, de európai színvonalon is jelentős gyűjteményt állítottak össze. Az Esterházy-kincseket (illetve egy részét) viszont utoljára 2006 és 2008 között láthatta a nagyközönség az Iparművészeti Múzeumban.

A hercegi család osztrák alapítványa még 2019 januárjában indított pert a közel 100 millió euró értékű Esterházy-kincsek tulajdonjogáért, miután álláspontjuk szerint a magyar állam megsértette a családdal kötött korábbi egyezséget.

A hvg.hu már korábban megírta, hogy

ha a bíróság az Alapítványnak ad igazat, akkor sem viszik el a kincseket Magyarországról, hiszen azok védettek, és Alapítvány azt szeretné, ha azok az Iparművészeti Múzeumban lennének, "vagy olyan országos múzeumban, amely megfelel a szakmai előírásoknak, és maga is szakmailag foglalkozhatna velük, illetve időszakosan kiállítaná azokat”.

Az Alapítvány szintén 2019 januári közleményében is azt írta, hogy "továbbra is a magyar kulturális örökség elidegeníthetetlen részeként kezeli a kivételes értékű gyűjteményt és tartja magát azon vállalásához, hogy a számára kedvező bírósági ítélet után is Magyarországon tartja a kincseket.”