Kult hvg.hu 2020. augusztus. 10. 13:15

Tényekkel reagálnak a vádakra a Színművészeti hallgatói

"A Színház- és Filmművészeti Egyetem generációkon átívelő örökségét most politikai-ideológiai céloktól vezérelve lerombolják. Ne hagyjuk, hogy egy egyetem szabadságharcát sárba tiporja a hatalom!" – hangsúlyozza a Facebookon közzétett videójában az SZFE diáksága.

Free SZFE
Friss cikkek a témában

Továbbra is tiltakoznak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói az egyetem szervezeti átalakítása és az új kuratórium miatt.

Az államiból augusztus elején alapítványi tulajdonba kerülő egyetem új kuratóriumának elnöke a Nemzeti Színház vezérigazgatója, Vidnyánszky Attila lett, az új vezetést azonban nem hajlandó elfogadni az egyetem diáksága. Néhány napja közzétett közleményükben azt írták, feltételeik – melyek szerint az öttagú kuratóriumba három tagot jelölhessen az egyetem szenátusa, két tagot pedig a minisztérium – nem teljesültek.

A Színművészeti hallgatóit és a jelenlegi tiltakozásokat közben folyamatosan támadja a kormánypárti sajtó, a PestiSrácok nemrég Végre! Liberális hüllőkeltetőből nemzeti intézmény lesz a színművészeti! címmel közölt vezércikket, amelyben a szerző azt írta:

Miféle szabadságról hadováltok, ifjak? Zavart érzek az erőben. Ez egy egyetem, nem pedig Woodstock vagy Ozora, ahol napokig hentereghettek a fűben, szétcsúszva. Ide tanulni jártok, nem követelőzni. A nevetek is az: hallgató. Tehát hallgattok, figyeltek. Próbáltok okosabbak lenni, mint mielőtt odakerültetek volna. De ez a „szabadságos” szöveg nagyon gyenge.

Az új kuratórium egyik tagja, Lajos Tamás operatőr-producer a Magyar Nemzetnek azt mondta: meggyőződése, hogy a tanárok által felheccelt és manipulált diákok tüntettek, és hozzátette azt is, hogy szerinte "nagyon kevés mostanában az a komoly produktumokat előállító rendező, aki a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, illetve annak rendező szakán végzett".

A szintén frissen kuratóriumi tagnak kinevezett Rátóti Zoltán pedig arról beszélt a Mandinernek adott interjúban, hogy "lassan meg lehetne látni azt, hogy nem rosszindulattal vagyunk, ez a kuratórium nem egy fenyegető testület, és a modellváltás nem egy fenyegető állapot sem a hallgatók, sem a tanárok felé".

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzata nemrég grafikonokkal és statisztikai adatokkal teli videót tett közzé, amelyben többek között felsorolják, hogy az elmúlt tíz évben az egyetemen végzett színészhallgatók 96 százaléka jelenleg is aktív, 78 százaléka kőszínházban, ebből 38 százalék vidéki színházban kezdte pályáját.

Hozzáteszik azt is, hogy az utóbbi harminc évben az összes színházi állami díjjal kitüntettetek 74 százaléka, a filmes állami díjat kapóknak pedig 67 százaléka végzett az egyetemen, de a videóban többek között a mester-tanítvány viszony fontosságát is hangsúlyozzák:

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.