Kult hvg.hu 2020. június. 17. 17:12

Szorongásaink, unalmunk és függőségeink szemtanúja a mobiltelefonunk

Magyar alkotók a saját mobiltelefonjukkal forgattak rövidfilmeket a karantén időszakáról. Van, akinek Müller Cecília és a Netflix, másnak egy 24 órás online táncmaraton jutott az eszébe a koronavírus-járvány okozta bezártságról. Kihirdették a MagentaFilm Magyar Mobilvideó Fesztivál shortlisteseit és nyertesét, mi pedig megmutatjuk ezek közül a kedvenceinket. A döntősök egy New York-i és egy cannes-i seregszemlére is kijutnak.

177 mobiltelefonnal forgatott videó közül választották ki azt a legjobb 11-et, amelyet szerdán be is mutattak a MagentaFilm Magyar Mobilvideó Fesztivál díjátadóján. Ezúttal olyan telefonos, maximum három perc hosszúságú kisfilmekkel lehetett pályázni, amelyek a karanténhelyzetet, a bezártsággal járó állapotokat mutatják be egyéni szemszögből.

A filmeket egy kilencfős zsűri válogatta ki. Ennek az elnöke a New York Egyetem Film/TV Tanszékén a Telefonos Filmezés kurzus vezetője, az Amerikai Magyar Televízió igazgatója Karl Bardosh volt, további zsűritagokként pedig részt vettek a munkában: Kalamár Tamás producer, Kardos Sándor Kossuth-dijas operatőr, Kollarik Tamás a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem igazgatója, Muhi András Oscar-jelölt filmproducer, Szekfü András filmtörténész, Takó Sándor a Film Hungary vezérigazgatója, Pentelényi László a Francia Új Hullám Kiadó igazgatója és a Telekom marketingkommunikációs vezetőjeként társelnök volt Kovács András Péter.

Müller Cecília hangját filmben örökítették meg

A videók (itt lehet ezeket megtekinteni) érzékenyen mutatják be azt a beszűkült világot, amelyben a járványveszély idején élni kényszerültünk. A filmek készítői hűen dokumentálták a karantén velejáróit, és a karanténban az ember megváltozott természetét is. Egyes filmek a minket körülvevő, unásig látott hétköznapi tárgyakra, a közvetlen környezetünkben megszólaló, ismerőssé vált hangokra helyezték a hangsúlyt (beleértve Kemenesi Gábor virulógus vagy Müller Cecília tiszti főorvos orgánumát is), más videók a természet felfedezéséről, az ilyenkor felerősödő, szemlélődő magatartásról szóltak. Volt rövidfilm, amely felhívta a figyelmet arra, hogy a családon belüli erőszak áldozatai ilyenkor még kiszolgáltatottabb helyzetben vannak, az egyik mobillal forgatott film pedig a kisgyerekkel átélt bezártságot dolgozta fel sajátos humorral.

A nyertes videó Mazzag Izabella Veletek című rövidfilmje lett, alkotásáért a Telekom egy tárgyi ajándék mellett maximum egymillió forint értékű reklámszerződést is ajánl. A versenynek három különdíjasa is lett: Csákvári Dániel, Mezei Márk és Cibulya Nikol kaphatta meg a 350, 180 és 60 ezer forintos pénzjutalmakat. Ám talán ezeknél az összegeknél is fontosabb, hogy a tíz shortlistes produkciót bemutatják majd a New York-i Tisch School of the Arts Egyetem telefonfilmes seregszemléjén, valamint benevezik az alkotásokat a cannes-i Marché du Filmhez kapcsolódó Global Short Film Awards mobilfilmes kategóriájában.

És akkor most nézzük a hvg.hu kedvenceit!

Czibulya Nikol: Dance Marathon Men

A karantén egyik fontos tanulsága, hogy gyakorlatilag mindent is lehet online csinálni. Így egy 24 órás táncmaraton lebonyolítása sem lehet akadály. Czibulya Nikol filmje vicces, talán a leghumorosabb a döntős alkotások között, ezért mindenképpen szerepelnie kell a mi válogatásunkban is.

Százados Ábel: Doboz

Talán ismerősen hangzik Százados Ábel neve az olvasóink számára. A fiatal alkotó az első Magyar Telefonfilmes Fesztiválon is szerepelt már fekete-fehér Soha című filmjével, amely az öngyilkosságról szól. Az akkor 13 éves pécsi fiút aztán díjazták Cannes-ban is, a World Peace and Tolerance Institute Awards díjkiosztó ünnepségen megkapta a Legígéretesebb Fiatal Filmes díjat. A mostani filmje tulajdonképpen a Soha előzménytörténete.

Mezei Márk: Violin

Mezei Márk filmje nem shortlistes, viszont különdíjas lett. A karantén hangjait rögzítette, a szociális érintkezések szinte teljes hiányát pedig egy nagyon frappáns csattanóval fejezte ki a film végén.

Székely Csaba & Tamás Orsolya: Day 42

Ez a film a karantén egy napját mutatja be két fiatal szemszögéből. A folyamatos online jelenlét, a Netflix, a borozással egybekötött Zoom-beszélgetések, maszkban bevásárlás, reggeli futás, a háttérben duruzsoló tévé Müller Cecília hangjával és a távtanulás gyötrelmei - sokunk számára ismerős szituációk, nem igaz? Székely Csaba és Tamás Orsolya kisfilmjében ugyanakkor arra a legdermesztőbb rájönni, hogy a közös bezártság is telhet magányosan.

Százados Miklós: Curiosity

Ez a film egyszerűen csak szép. A videóban egyszerre van jelen a beszűkültség és egy teljesen másik világ kitárulkozása is, és ez a kettősség az elmúlt időszakot nagyon jól szimbolizálja. Karanténban, jobb híján, az alkotó kénytelen volt a közvetlen közelében szemlélődni, így viszont észrevett olyan dolgokat, amiknek eddig talán jelentőséget sem tulajdonított. Százados Miklós makro felvételekkel egy éti csiga néhány pillanatát mutatja be.

 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.