Kult hvg.hu 2020. június. 15. 13:43

Hazai és határon túli szervezetek is védelmükbe vették a Színház-és Filmművészeti Egyetemet

Kiállnak az oktatás szabadsága mellett, és arra kérik a döntéshozókat, hogy szavazzanak nemmel.

Free SZFE
Friss cikkek a témában
Magyar Filmművészek Szövetsége
Június 12., 19:24 ·
Nyilatkozat
A Magyar Filmművészek Szövetsége szolidaritásáról biztosítja a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóit, oktatóit és munkatársait.
Határozottan kiállunk a művészetek és az oktatás szabadsága mellett.
Tarr Béla
elnök
Magyar Színházi Társaság
Közlemény
A Magyar Színházi Társaság Elnöksége messzemenőkig kiáll az egyetemi autonómia és a művészi szabadság mellett. A Színház- és Filmművészeti Egyetem 155 éves, erős hagyományokkal rendelkező művészetoktatási intézmény. Bármely átalakítása csak transzparens módon, az intézmény vezetőségének bevonásával és a zavartalan működés biztosítása mellett támogatható.
a Magyar Színházi Társaság Elnöksége
A Színházi Kritikusok Céhének nyilatkozata az Színház- és Filmművészeti Egyetem tervezett alapítványi átalakítása kapcsán
A Színház- és Filmművészeti Egyetem a magyar művészeti felsőoktatás meghatározó, kiemelkedő színvonalon működő intézménye, nemzeti közkincs, melynek állami tulajdonból való kikerülése és alapítvánnyá alakítása alkotmányos alapértékeket veszélyeztet.
Az Alaptörvény X. cikk (1) bekezdése szerint Magyarország biztosítja a tudományos kutatás és művészeti alkotás szabadságát, továbbá - a lehető legmagasabb szintű tudás megszerzése érdekében - a tanulás, valamint törvényben meghatározott keretek között a tanítás szabadságát.
A tervezett átalakítás (T/10745. sz. törvényjavaslat) szerint az alapítói jogokat a miniszter gyakorolja majd, és ő jelöli ki az Alapítvány kuratóriumát is. E jogkörének sem időbeli, sem egyéb korlátja nincs. Ez a szabályozás, a miniszternek biztosított túlhatalom veszélyezteti az egyetemi autonómiát, a művészeti alkotás és a tanítás szabadságát.
Az egyetem szenátusa 2019 novemberében a jogszabályoknak mindenben megfelelő módon döntött a rektorjelölt személyéről. Dr. Upor László megbízása azonban (mely a miniszter javaslata alapján a köztársasági elnök jogköre) azóta sem történt meg, és ennek indokolása is elmaradt. Mindez arra utal, hogy a kormányzat nem tartja tiszteletben az egyetem autonómiáját.
Az átalakítást hatástanulmányok nélkül, erőltetett ütemben kívánják végrehajtani. Ezzel az indokolatlan gyorsasággal veszélyeztetik az egyetem (a járványhelyzet miatt amúgy is elnehezült) napi működését.
Munkánk során nap mint nap tapasztaljuk, hogy az egyetemen magas színvonalú művészeti képzés folyik, az onnan kikerült hallgatók szakmájuk legjobbjai között vannak, ezért mély aggodalommal tölt el bennünket a tervezett átalakítás és annak módja. Szolidaritásunkról és támogatásunkról biztosítjuk az egyetem oktatóit, hallgatóit és minden dolgozóját. Kérjük az országgyűlési képviselőket, hogy szavazatukkal ne támogassák a szakmai érveket nélkülöző, politikai indíttatású törvényjavaslatot, szavazzanak nemmel!
Budapest, 2020. június 15.
Színházi Kritikusok Céhe

Számos hazai és határon túli szervezet tiltakozik a Színház-és Filmművészeti Egyetem kivéreztetése ellen.

Az ügy előzménye egy törvényjavaslat, amely szerint az SZFE-nek szeptember 1-től alapítványi formában kellene működnie – erről az egyetem egyébként a sajtóból értesült.

Az egyetem vezetése és a jelenlegi hallgatók is tiltakoztak a javaslat ellen, hozzájuk az SZFE korábbi hallgatói csatlakoztak, a petíciót már több mint 750-en írták alá.

Az elmúlt napokban a Tarr Béla által vezetett Magyar Filmművészek Szövetsége is szolidaritásáról biztosította az SZFE hallgatóit, oktatóit és munkatársait.

Határozottan kiállunk a művészetek és az oktatás szabadsága mellett

– írták a közleményükben.

A Magyar Színházi Társaság szintén messzemenőkig kiáll az egyetemi autonómia és a művészi szabadság mellett. Mint írták, az SZFE bármely átalakítása csak transzparens módon, az intézmény vezetőségének bevonásával és a zavartalan működés biztosítása mellett támogatható.

Az üggyel kapcsolatban a Színházi Kritikusok Céhe is megszólalt, ők többek között arról írtak, hogy "az átalakítást hatástanulmányok nélkül, erőltetett ütemben kívánják végrehajtani. Ezzel az indokolatlan gyorsasággal veszélyeztetik az egyetem (a járványhelyzet miatt amúgy is elnehezült) napi működését."

Munkánk során nap mint nap tapasztaljuk, hogy az egyetemen magas színvonalú művészeti képzés folyik, az onnan kikerült hallgatók szakmájuk legjobbjai között vannak, ezért mély aggodalommal tölt el bennünket a tervezett átalakítás és annak módja. Szolidaritásunkról és támogatásunkról biztosítjuk az egyetem oktatóit, hallgatóit és minden dolgozóját. Kérjük az országgyűlési képviselőket, hogy szavazatukkal ne támogassák a szakmai érveket nélkülöző, politikai indíttatású törvényjavaslatot, szavazzanak nemmel!

A Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete is szolidaritást vállalt, arra kérik a döntéshozókat, hogy biztosítsák a magyar kultúra, a magyar színház- és filmművészet utánpótlásának teljes szabadságát.

Nemrég a Játéktér.ro tette közzé a határon túli egyetemi oktatók szolidaritási nyilatkozatát, amelyet többek között a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem és a Babes-Bolyai Tudományegyetem tanárai írtak alá – mint írták, kiállnak az SZFE mellett.

hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.