Tíz szervezetnél nem volt transzparens a támogatások felhasználása.
Indokolt volt az előadó-művészeti szervezeteket érintő támogatási rendszer átalakítása – erre a következtetésre jutott az Állami Számvevőszék társasági adóval kapcsolatos ellenőrzése.
Holman Magdolna, az ÁSZ főtitkára szerdai online sajtótájékoztatón elmondta: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) társasági adóval kapcsolatos feladatellátása 2015 és 2017 között szabályszerű volt, az ellenőrzésben kockázati alapon kiválasztott
20 előadó-művészeti szervezet közül viszont 10 esetében nem volt biztosított a társasági adóból származó támogatások felhasználásának ellenőrizhetősége, átláthatósága és elszámoltathatósága.
Az ÁSZ főtitkára hangsúlyozta, hogy nem volt igazolt, hogy a társaságiadó-támogatásokat a jogszabályi előírásokkal összhangban kizárólag az előadó-művészeti tevékenységgel összefüggő és az üzemeltetéshez kapcsolódó kiadásokra használták fel.
A társasági adó támogatás felhasználásának nyilvántartása és elszámolása szabályszerű volt a következő tíz előadó-művészeti szervezetnél:
Rivalda Stúdió Nkft., CENTER LINE NKft., Csimborasszó Nkft., Szöveg Színház, ZIKKURAT Kft., Függetlenül Egymással, Fogi Színháza, Angol nyelvű Színház, Hadart Nkft., SOLSTICE Nkft.
Holman elmondta, hogy a társasági adóból 2017-ben 624,9 milliárd forint folyt be, vagyis a központi költségvetés összes bevétele közül a negyedik legnagyobb összegű adóbevétel volt. Az összeget 852 adózó ajánlotta fel az előadó-művészeti tevékenységet végző szervezetek támogatására.
A társaságiadó-felajánlások 240 előadó-művészeti szervezetet érintettek, összesen 26 milliárd forintot meghaladó összegben.
A 20 kockázati alapon kiválasztott előadó-művészeti szervezet részére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) mintegy 8,4 milliárd Ft adófelajánlásból származó társasági adó támogatást utalt 2017-ben, míg az adókedvezményre jogosító közvetlen támogatások a 20-ból 15 szervezetnél együttesen meghaladták az 1,1 milliárd Ft-ot.
Az Állami Számvevőszék arra a következtetésre jutott, hogy megalapozott és indokolt volt az előadó-művészeti szervezeteket érintő támogatási rendszer 2019-től történő átalakítása.