Domány András
Szerzőnk Domány András

Változnak a nyelvvizsga-szabályok, módosulnak a diákhitel feltételei, és rosszul tanuló egyetemistákat sem büntetik.

Tanulmányi hónaponként 70 000 helyett 150 000 forint lesz májustól a szabad felhasználású hallgatói hitel legmagasabb összege, és az állami kamattámogatás feltételei közül törölték a nyelvvizsgát – ezt tartalmazza a péntek reggel megjelent kormányrendelet.

Egy másik rendelet a korábbi bejelentésnek megfelelően általában is mentesíti a végzősöket a nyelvvizsga követelménye alól, ha idén augusztus 31-éig sikeres záróvizsgát tesznek vagy már tettek. E vizsga letételére és a diploma átvételére be lehet lépni az egyetemre, de személyes érintkezés nélkül, a jelenlévők között másfél méteres távolságot tartva. A vizsgabizottság összetétele is eltérhet a szokásostól: elég, ha két tagja van, és csak egyikük visel professzori vagy docensi rangot.

A felvételikre is ugyanaz vonatkozik: személyes érintkezés nélkül kell megoldani a gyakorlati, a szakmai, a szóbeli alkalmassági vizsgákat. Aki elkezdett egy nyelvvizsgát, de befejezni a járvány miatt nem tudta, annak a felvételi többletpontszámot a részvizsga-eredmények alapján számítják ki.

A gyengébben teljesítő állami ösztöndíjas diákokat ebben az évben nem kötelező önköltségessé átsorolni. Az állami ösztöndíjasok kötelező hazai munkavállalásának határideje meghosszabbodik. Akit köteleztek az ösztöndíj visszafizetésére, és ehhez részletfizetést engedélyeztek, az erre hat hónap halasztást kap.

Változik az egyetemi vezető testületek működése is. Dönthetnek elektronikus szavazással, de csak ha a szavazók személyazonossága igazolt, elegendő időt kapnak a szavazat leadására, és legalább 60 százalékos részvétel mellett a részvevők több mint fele támogatja a javaslatot. A lejáró megbízatású egyetemi vezetők legfeljebb egy évvel tovább maradhatnak tisztségükben.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.