Kult HVG360 2020. február. 07. 16:59

Nagyot fejlődött 20 év alatt a magyar underground - hip-hop dokumentumfilm is bizonyítja

Zenés dokumentumfilm jön a hvg360-ra: a BP Underground Hip-Hop szombattól látható. Ennek apropóján beszélgettünk az Animal Cannibals tagjaival és Saiiddal.

Két fiatal rendező, Koltay Anna és Turán Eszter arra vállalkozott, hogy filmjeikkel bemutatják a budapesti underground közeget, ezzel is tisztelegve a város szubkultúrái előtt. Már három részt készítettek különböző zenei stílusokról, most a hip-hopról szóló epizódot láthatják a doku360 sorozatban.

A megjelenés alkalmából megkérdeztük a film három szereplőjét, hogyan látják a film utóéletét és a magyar hip hop helyzetét.

A BP Underground Hip-Hop filmet számos hazai és külföldi fesztiválon bemutatták és 2. helyezett lett tavaly a Highlights of Hungary nevű megmérettetésen.

A film első epizódja már látható a hvg360-on:

Doku360: "A rap lett a városba költözött népköltészet"

A 80-as évek fiataljai még nem sokat értettek az amerikai rap zenékből, mert nekik még oroszul kellett tanulni. Sokan mégis rögtön érezték, hogy ez valami más. Rövid idő alatt Magyarországon is kibontakozott a hip-hop szubkultúra, a zene pedig magával hozva a vizuális művészetet és a táncot. BP Underground Hip-Hop, első rész.

Ez egyik rendezővel a sorozat első részének megjelenésekor interjúztunk:

"Beleszülettünk a szabad világba, mégis, sokan csalódottak voltak"

Az underground szubkultúra a 80-as években fontos rendszerellenes megnyilvánulási formává vált a kommunista kultúrpolitika keretein kívül. Kevesebb szó esik arról, hogy a rendszerváltás utáni időszakban hogyan és mivé formálódott a budapesti underground. BP Underground címmel a 90-es és 2000-es évek földalatti zenei szubkultúráiról készül dokumentumfilm-sorozat, amelynek első, a hardcore-punk irányzatot bemutató része után a hiphop és a rock is témája lesz.

Azóta elkészült a sorozat harmadik része, az elektronikus zenéről szóló epizódról, itt írtunk:

Agyvakaró hangok, füst és stroboszkóp - ennyire őrült volt Budapest a 90-es években

Elkészült a budapesti undergroundról szóló dokumentumfilm-sorozat harmadik része is, amely a kilencvenes és kétezres évek elejének elektronikus zenei kultúráját mutatja be. Tilos Party, West Balkán, acid és techno bulik - van ebben az előzetesben minden.

A hip hop filmet négy részben nézhetik meg a hvg360-on, az első epizódot szombat estétől láthatják.

Doku360

A hvg360-on saját dokumentumfilm-válogatást is láthat, előfizetőink az utóbbi évek legjobb magyar alkotásait nézhetik meg, sorozatként tálalva.

Eddig olyan filmek jelentek meg nálunk, mint a Kilenc hónap háború, a Veteránfilm és a Meleg férfiak hideg diktatúrák.

Az összes elérhető filmet ezen a linken találja.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.