Tóth Barnabás Akik maradtak című filmje ott van az öt jelölt között a legjobb nemzetközi film kategóriában.
Közép-európai idő szerint hétfő délután nyilvánosságra hozta az amerikai filmakadémia az idei Oscar-díj jelöltjeinek listáját. A Saul fia és a Mindenki Oscar-díja, valamint a Testről és lélekről jelölése után újra izgulhatunk magyar alkotásért a filmes világ legnagyobb eseményén. Az akadémia idén kilencvenhárom filmből választotta ki a szűkített listán szereplő öt művet.
"Tóth Barnabás második nagyjátékfilmje egy gyönyörű emberi történetet mesél el, amely ott kezdődik, ahol a holokausztfilmek végződnek, amely úgy szól a sötét ötvenes évekről, hogy szinte észre sem vesszük. Amelynek fókuszában két ember túlélése, alig felfogható traumájának feldolgozása áll. Az egyik Aladár (Hajduk Károly), középkorú nőgyógyász, akinek két gyereke és felsége odaveszett, ő viszont túlélte a holokauszt borzalmait. Magába fordul, nem beszéli ki a történteket. A másik, Klári (Szőke Abigél), a cserfes kamaszlány, aki szüleit veszítette el ugyanúgy, ám erről ő tudomást sem akar venni, várja őket haza. A film kettejük fura, bensőséges kapcsolatát mutatja be" - írtuk a filmről szóló kritkánkban.
„Nem hiszek már Istenben, ezért nem is haragszom rá" - így láttuk a magyar Oscar-jelölt filmet
Tavaly a Susotázs című kisfilmje a tíz közé jutott, idén az Akik maradtak című nagyjátékfilmjével szintén ő képviseli Magyarországot az Oscar-versenyben. A második világháború után játszódó filmben egy családját vesztett orvos és egy szüleit vesztett kamaszlány különös kapcsolatát követhetjük végig. A film túl van az amerikai bemutatón, ahol igencsak kedvező volt a fogadtatása, a hazai mozikban szeptember végétől látható.
A rendező Susotázs című kisfilmje tavaly a legjobb tíz közé jutott az Oscar-versenyben. Nagyjátékfilmje, az Akik maradtak a coloradói Telluride Fesztiválon mutatkozott be, amely az egyik legfontosabb filmes rendezvénynek számít a tengerentúlon, többek között itt volt a premierje annak idején az Oscar-díjas Gettómilliomosnak, A király beszédének, de bemutatták itt a Saul fiát is. A film óriási szakmai és közönségsikert aratott, gratulált Tóth Barnabásnak Edward Norton és az Amerikai Filmakadémia nemrég leköszönt elnöke, méltatta a Variety, a Wall Street Journal.
Tóth Barnabás a hvg.hu-nak elmondta: a kis költségvetésből – a film 120 millió forintból készült – adódóan a film a lényegre, a két főszereplő lelkére fókuszálhatott.
Tóth Barnabás: Mindig az van, hogy megjelennek a szörnyű nácik. Engem nem ez érdekelt
Tavaly a Susotázs című kisfilmje a tíz közé jutott, idén az Akik maradtak című nagyjátékfilmjével szintén ő képviseli Magyarországot az Oscar-versenyben. A második világháború után játszódó filmben egy családját vesztett orvos és egy szüleit vesztett kamaszlány különös kapcsolatát követhetjük végig. A film túl van az amerikai bemutatón, ahol igencsak kedvező volt a fogadtatása, a hazai mozikban szeptember végétől látható.
Kénytelen voltam arra fókuszálni, amire kell: a két főszereplő lelki rezdüléseire, egymásra gyakorolt hatásaira, a közös útra, amit együtt járnak be. Arra, hogy hogyan dolgozza fel ez a két csodálatos személyiség a szeretet erejével azt a traumát, amit a II. világháború okozott, illetve a kommunista diktatúra egyre szorító és fojtó légköre okoz nekik. Vannak más szereplők, más helyszínek is, de lényegében két ember rezdüléseire figyelhettem egy lakásban. Nem kellett (és nem is lehetett) nagy statisztahadakat, tankokat, leomlott házfalakat mutatnom. Minden kreatív munka a lényegre, a lélekre fókuszálhatott.
A listán szerepelt még a cseh Festett Madár (The Painted Bird), az észt Truth and Justice, a francia Nyomorultak (Les Misérables), az észak-macedón Mézkirálynő (Honeyland), a lengyel Corpus Christi, az orosz Beanpole, a szenegáli Atlantics, a dél-koreai Élősködők (Parasite) és a spanyol Fájdalom és dicsőség (Pain and Glory) című film. Az alkotásokról ebben a cikkben írtunk bővebben:
Rajtuk múlik a magyar Oscar-jelölés
Hétfőn jelenti be az Amerikai Filmakadémia, hogy mely filmek versenyezhetnek tovább az Oscar-díjért a legjobb nemzetközi egészestés film kategóriában. Az Élősködők című film Arany Pálmát és Golden Globe-ot is nyert, de a korábbi bemutatókon hangos sikere volt a francia Nyomorultaknak is.
A 24 kategória jelöltjeit két részletben ismertették Los Angelesben. A több mint 9000 tagot számláló Amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) díjait 92. alkalommal adják át: idén a tavalyinál jóval korábban, február 9-én tartják a ceremóniát a Los Angeles-i Dolby Színházban.
Íme a jelöltek (cikkünk frissül):
- Legjobb film:
- Legjobb rendező:
- Legjobb férfi főszereplő:
- Legjobb női főszereplő:
- Legjobb férfi mellékszereplő:
- Legjobb női mellékszereplő:
- Legjobb eredeti forgatókönyv:
- Legjobb adaptált forgatókönyv:
- Legjobb operatőr:
- Legjobb vágás:
- Legjobb látványtervezés/díszlet:
- Legjobb jelmeztervezés:
- Legjobb hangtervezés:
- Legjobb hangkeverés:
- Legjobb vizuális effektusok:
- Legjobb smink:
- Legjobb eredeti filmzene:
- Legjobb eredeti betétdal:
- Legjobb animációs film:
- Legjobb animációs rövidfilm:
- Legjobb rövidfilm:
- Legjobb dokumentumfilm:
- Legjobb rövid dokumentumfilm:
- Legjobb nemzetközi film: