Teljes izolációban él, emiatt rendkívül magányos Kocsis Ágnes új filmjének főszereplője. Az Éden világpremierje, és egy másik magyar film, az Üres Lovak nyugat-európai bemutatója, a rangos rotterdami filmfesztiválon lesz. Az Édent tavasszal mutatják be a magyar mozik.
Kihirdették az európai filmfesztiválok nyitó seregszemléjének, a 49. Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválnak a programját. A január 22-én kezdődő, nagy presztízsű fesztivál „Big Screen” versenyprogramjában lesz Kocsis Ágnes, Filmalap támogatással készült Éden című új mozifilmjének a világpremierje. A Friss levegő és a Pál Adrienn című filmek író-rendezőjének új alkotását a hazai közönség a Budapest Film forgalmazásában a tervek szerint tavasszal láthatja majd.
A magyar–román koprodukcióban, belga részvétellel készült Éden egy különös szerelmi történet, amelynek főszereplője egy harmincas évei végén járó nő, aki mindenre allergiás, ami a modern civilizációval jár: kémiai anyagokra, légszennyezésre, rádióhullámokra, ezért teljes elszigeteltségben él.
Kocsis Ágnes harmadik mozifilmje elsősorban az emberi magány metaforája. „Az érdekelt, hogy mit tesz az emberrel a teljes izoláció, a valódi szeretet hiánya, mennyire fontosak az emberi kapcsolatok az életünkben, és hogy mindez milyen kölcsönhatásban van a körülöttünk lévő világgal, a természettel, amelyben élünk” – mesélte a forgatókönyvet is jegyző rendező.
A humorral és iróniával finoman átszőtt Éden társ-forgatókönyvírója Ivo Briedis, Németh Gábor és Andrea Roberti, az operatőre Tóth Widamon Máté, vágója Mezei Áron, a látványtervezője Vinnai Petra volt, a jelmezeket Kiss-Matyi Mónika tervezte. Az Éden vezető producere Berger József.
Az Éden főszerepeit Lana Baric horvát színésznő és Daan Stuyven belga rockzenész játssza, de szerepet kapott a filmben Bocskor-Salló Lóránt is, aki korábban a Magashegyi Underground menedzsere és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színésze volt.
Kocsis Ágnes első játékfilmjét, a Friss levegőt a cannes-i fesztiválon, a Kritikusok Hete szekcióban mutatták be, majd az Európai Filmakadémia Discovery Award kategóriában jelölte az év 4 legjobb elsőfilmje közé 2006-ban. A Friss levegő több mint 80 nemzetközi filmfesztiválon vett részt, és 14 díjat nyert. A vírus című rövidfilmje ugyanebben az évben 3. díjat nyert a cannes-i fesztivál Cinefondation szekciójában. Pál Adrienn című második játékfilmje 2010-ben megkapta a filmkritikus szövetség, a FIPRESCI rangos díját Cannes-ban, melyet 20 nemzetközi fesztiváldíj követett. A rendezőt 2011-ben Balázs Béla-díjjal tüntették ki.
Lichter Péter Üres lovak című filmjét is vetítik Rotterdamban
Lichter Péter harmadik játékfilmjét, az Üres lovakat, amely két filmrendező, Kertész Mihály és Bódy Gábor halál utáni találkozásának szatirikus történetét meséli el, a „Deep Focus” elnevezésű szekciójában fogják vetíteni. Ez elsősorban az esszéfilmeknek, dokumentum- és kísérleti filmeknek a bemutatkozó terepe a fesztiválon.
A filmben a Mácsai Pál és Rába Roland által megformált kísértetek beszélgetéseit régi hollywoodi klasszikusok, illetve szerzői és avantgárd alkotások asszociatív kollázsa kíséri. Kertész és Bódy gyakran vitáig élesedő anekdotázásából nemcsak a személyes drámáik és a filmkészítés ma is aktuális kérdései bomlanak ki, hanem a kollektív filmemlékezet világába is belemerülhetünk.
A 67 perces esszéfilmet Kránicz Bence, Roboz Gábor és Lichter Péter írta, zeneszerzője Horváth Ádám Márton, operatőre Gerencsér Dávid, hangmérnöke Lukács Péter Benjámin, producerei Nedeczky Dóra, Lichter Péter és Máté Bori. Az Üres lovak elkészültét a Magyar Nemzeti Filmalap Filmarchívum Igazgatóságának munkatársai és az Art+Cinema forgatási helyszínnel segítették.
A filmet Magyarországon már bemutatták, 2019 márciusától vetítették alternatív, non-profit forgalmazásban.