Arra még sosem volt példa, hogy nő művét mutassák be a patinás intézményben.
A Bécsi Állami Operaház 150 éves története során most először állít színpadra nő által írt darabot – írja a 444 a The Guardian cikke alapján. A bemutató decemberben lesz, a darab pedig Virgina Woolf Orlandójának operára továbbírt változata, amelyet Olga Neuwirth jegyez.
Az 51 éves osztrák Neuwirth arról beszélt a brit lap tudósítójának, hogy fel akarja rázni egy kicsit a bécsi operát, ezt az ódivatú, gyönyörű helyet, amihez remek lehetőséget kínál Woolf regénye, amelynek főhőse nemcsak a két nemet, de minden másfajta dualitást is megkérdőjelez, egy köztes létként létezik mind az életében, mind a művészetben.
Az opera világa sokáig a leginkább zárt világ volt, ahova női szerzők csak elvétve tudtak bekerülni, de az elmúlt évek változást hoztak: mind zeneszerzők, mind igazgatók egyre inkább teret kapnak. Ugyanakkor a nagy operaházakban jóval lassabban zajlanak a változások. A New York-i Metropolitan Opera több mint száz év után, 2016-ban tűzte színpadra az első darabot, amit nő szerzett: a finn Kaija Saariaho L’amour de loin című művét.
Neuwirth szerint sokat számít az is, hogy a legnagyobb operaházak ma már sokszor inkább múzeumként működnek, ezért egyre kevésbé bíznak meg kortárs szerzőket azzal, hogy alkossanak valami újszerűt és izgalmasat. A hetvenes években több példát lehetett erre látni, mint manapság – tette még hozzá.