Kult hvg.hu 2019. november. 12. 11:48

Történelemhamisítással vádolja Lengyelország a Netflixet

A lengyel miniszterelnök szerint minden bizonnyal nem tudatosan elkövetett hibáról van szó.

Lengyelország miniszterelnöke, Mateusz Morawiecki levélben szólította fel a Netflixet, hogy változtasson meg bizonyos részleteket a náci haláltáborokról szóló dokumentumfilmjében.

A politikus szerint a The Devil Next Door című sorozatban egy olyan térkép szerepel, amelyen a haláltáborokat a modern Lengyelország határain belül tüntették fel. Ezzel pedig úgy állítják be Lengyelországot, mintha felelősség terhelné a haláltáborok miatt – miközben ezeket azt követően hozták létre, hogy 1939-ben az országot elfoglalták a németek, és kitört a második világháború. A németek több koncentrációs tábort építettek, amelyekben több millió embert öltek meg, többnyire zsidókat.

A Netflix azt nyilatkozta a Reutersnek, hogy tisztában van a dokumentumfilmmel kapcsolatos aggályokkal.

Morawiecki azt írta a Netflix ügyvezető igazgatójának, Reed Hastingsnek, hogy fontos, hogy az igazságra emlékezzünk. A Netflix “bizonyos munkái” viszont “rendkívül pontatlanok” és “átírják a történelmet”.

A miniszterelnök csatolt egy 1942-es Európa-térképet is a leveléhez, és Witold Pilecki feljegyzéseit. Pilecki a lengyel ellenállásban dolgozott, ő az egyetlen ismert fogoly, aki önként vállalta, hogy elvigyék Auschwitzba, majd miután sikerült megszöknie, megírta a tapasztalatait.

Wikipedia

Morawiecki ugyanakkor azt is hozzátette levelében, hogy ezt a rettenetes hibát minden bizonnyal akaratlanul követte el a Netflix.

Az eset előzményeihez hozzátartozik, hogy 2018-ban Lengyelország büntethetővé tette a "lengyel haláltáborok" kifejezés használatát.

Lengyelország és Izrael már 2016-ban közös nyilatkozatban tiltakozott a történelemhamisítás, ezen belül a "lengyel haláltáborok" kifejezés használata ellen.

(BBC)

hvg360 Matalin Dóra 2025. március. 30. 19:30

Gyötrődnek a kiskamaszokat nevelő szülők, de kicsit túl hamar feladják

Képben kell lenni, különben az internet lesz a gyerekünk felvilágosítója, szülőként igenis referenciapontnak kell maradni számukra – mondja Szél Dávid pszichológus, aki a Kamaszok című Netflix-sorozat óriási visszhangja kapcsán beszélt az influenszerek hatásáról a gyerekekre. Hogyan terjed az internetes nőgyűlölet, és miért fontos, hogy egy apuka megszeresse a Ninjagót? Mit tegyünk, ha elzárkózik a gyerek? Hogyan reagálják le eltérően a fiúk és a lányok a neten felszedett öngyűlöletet?