Kult MTI 2019. október. 06. 11:35

170 éve végezték ki az aradi vértanúkat

Mécsesgyújtás, félárbócra eresztett lobogó, idegenvezetés a sírkertben – országszerte és a szomszédos országokban is megemlékezéseket tartanak az aradi vértanúk kivégzésének 170. évfordulója, október 6. alkalmából.

A központi rendezvények reggel a budapesti Kossuth téren kezdődtek, ahol ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték Magyarország lobogóját.

Az ünnepség a Fiumei úti sírkertben koszorúzással folytatódik, majd a Batthyány-mauzóleumnál beszédet mond Áder János köztársasági elnök és Tarlós István főpolgármester. A sírkertben a nap folyamán idegenvezetéssel egybekötött rendkívüli történelemórán vehetnek részt azok, akik előzetesen regisztráltak.

A Batthyány-örökmécsesnél 10 és 18 óra között bárki mécsest gyújthat az aradi vértanúk emlékére.

Sok vidéki településen is tartanak megemlékezéseket, koszorúzásokat, és Szerbiában, Ukrajnában, Szlovákiában, valamint a romániai Aradon is megemlékeznek a vértanúkról.

A kormány 2001-ben nyilvánította a magyar nemzet gyásznapjává október 6-át, amikor az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverése után Aradon kivégzett 13 vértanúra, valamint az aznap Pesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, Magyarország első független, felelős kormányának vezetőjére emlékeznek.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.